Finlandia może stać się pierwszym krajem w UE, który przetestuje aplikację mobilną z cyfrowymi kopiami dokumentów podróży.

Kraj ten wyraził chęć przetestowania aplikacji na telefon, która przechowywałaby cyfrowe kopie dokumentów podróży zamiast tradycyjnych papierowych paszportów. Dzięki tej nowej technologii pasażerowie mogliby wysyłać informacje do służb granicznych przed wyjazdem za granicę.

Według raportu fińskiej gazety Helsingin Sanomat, Komisja Europejska dotarła pod koniec ubiegłego roku z pytaniem, czy kraj ten byłby skłonny wziąć udział w projekcie pilotażowym.

POLECAMY: Ukraina staje się pierwszym krajem, który przeprowadzi wielki reset

„Obecnie przygotowujemy wniosek o dofinansowanie dla Komisji. Wniosek musi zostać złożony do końca sierpnia. Potem zapadnie decyzja, czy projekt zostanie zrealizowany, czy nie” – powiedział gazecie Mikko Väisänen, inspektor fińskiej Straży Granicznej.

Jak będzie działał fiński paszport cyfrowy?

Komisja zachęca niektóre państwa członkowskie do wypróbowania cyfrowych dokumentów podróży. Dzięki informacjom zebranym podczas tych testów, w całej UE można by wprowadzić możliwość przekraczania granic za pomocą jedynie aplikacji na telefon komórkowy.

Choć nie wiadomo jeszcze, czy testy w Finlandii dojdą do skutku, cyfrowe dokumenty mogą być najpierw przetestowane na lotniczej trasie do Chorwacji.

Niektórzy pasażerowie zostaną poproszeni o dobrowolne pobranie aplikacji na swoje telefony. Następnie będą mogli wysłać swoją dokumentację do służb granicznych przed podróżą.

„Informacje są sprawdzane z wyprzedzeniem i usuwane po podróży” – powiedział Väisänen.

Pierwszymi ochotnikami będą prawdopodobnie pasażerowie podróżujący między Finlandią a Chorwacją najwcześniej wiosną 2023 roku.

Czy cyfrowe paszporty mogą być odpowiedzią na opóźnienia na lotniskach?

Na razie pasażerowie biorący udział w próbie nadal będą musieli nosić swoje fizyczne papierowe paszporty i przechodzić kontrole agentów granicznych.

Jednak w dłuższej perspektywie celem jest, aby ludzie nie musieli mieć przy sobie żadnych dokumentów poza telefonami. Podróżni mogliby być po prostu identyfikowani na podstawie zdjęcia twarzy podczas wchodzenia na pokład samolotu lub przechodzenia kontroli bezpieczeństwa.

Oczekuje się, że te cyfrowe dokumenty podróży sprawią, że przejście przez granicę będzie znacznie płynniejsze i szybsze. Skrócenie czasu każdej indywidualnej kontroli nawet o niewielką część mogłoby skrócić czas oczekiwania pasażerów.

Czy gdziekolwiek na świecie używa się już cyfrowych paszportów?

W 2021 roku Ukraina stała się pierwszym krajem na świecie, który nadał paszportom cyfrowym taki sam status prawny jak paszportom fizycznym.

Korzystając z aplikacji na telefon o nazwie Dila, która jest wydawana przez Ministerstwo Transformacji Cyfrowej Ukrainy, użytkownicy mogą zobaczyć elektroniczne wersje swoich dokumentów. Mogą również generować kody QR, które mają zasadniczo taką samą moc jak paszport.

Ukraińcy od kilku lat mogą używać swoich cyfrowych paszportów w różnych sytuacjach, takich jak potwierdzenie tożsamości na poczcie, potwierdzenie wieku czy otwarcie konta bankowego. Ale w zeszłym roku były one uznawane także podczas podróży do kraju samolotem lub pociągiem.

Polska i Korea Południowa również w podobny sposób wykorzystują cyfrową dokumentację na smartfonach, a kolejne projekty pilotażowe mogą wkrótce ruszyć w Wielkiej Brytanii i USA.

SC

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version