Indie zakazały eksportu ryżu łamanego i nałożyły 20% cło na wysyłki innych gatunków, podała agencja Reuters. Południowoazjatycki kraj powołał się na obawy o bezpieczeństwo żywnościowe, które zostały ogłoszone w czwartek, jako że niższe od przeciętnych opady monsunowe ograniczyły nasadzenia. Indie eksportują ryż do ponad 150 krajów.
Rząd podobno wyłączył ryż parboiled i basmati z cła eksportowego, które wejdzie w życie 9 września. Zakazał również eksportu 100% ryżu łamanego, odmiany używanej głównie do celów paszowych, choć kilka krajów afrykańskich importuje go do spożycia przez ludzi.
POLECAMY: Globaliści zapowiadają spadek produkcji żywności o 70%
Cło dotknie ryżu białego i brązowego, który stanowi ponad 60% indyjskiego eksportu, jak twierdzi prezes Ogólnoindyjskiego Stowarzyszenia Eksporterów Ryżu, B.V. Krishna Rao. „Z tym cłem przesyłki indyjskiego ryżu staną się niekonkurencyjne na światowym rynku. Kupujący przeniosą się do Tajlandii i Wietnamu” – powiedział Rao mediom.
Indie odpowiadają za ponad 40% globalnych wysyłek ryżu i konkurują na światowym rynku z Tajlandią, Wietnamem, Pakistanem i Myanmarem. Eksperci ostrzegają, że z powodu cła eksport z tego kraju spadnie w najbliższych miesiącach o co najmniej 25%.
Według dealera z Bombaju w globalnej firmie handlowej, Indie były najtańszym dostawcą ryżu z ogromnym marginesem, co w pewnym stopniu osłoniło kraje afrykańskie, takie jak Nigeria, Benin i Kamerun, przed rajdem cen pszenicy i kukurydzy. „Z wyjątkiem ryżu, ceny wszystkich roślin spożywczych rosły. Ryż dołącza teraz do rajdu” – powiedział.
Dealer zauważył również, że zakaz wysyłania łamanego ryżu może źle wpłynąć na zakupy Chin na cele paszowe.