Prezydent Austrii Alexander Van der Bellen wezwał obywateli do „oszczędzania każdej możliwej kilowatogodziny” z powodu sytuacji na rynku energii, domagając się od Komisji Europejskiej przyspieszenia działań regulacyjnych.

Po konsultacjach w Wiedniu na temat sytuacji na europejskich rynkach energetycznych Van der Bellen wezwał KE do „szybkiego przyjęcia środków regulacyjnych” w celu „odzyskania kontroli nad zmianami cen i dostaw na rynkach energetycznych, zwłaszcza gazu i energii elektrycznej” – podały służby prasowe szefa państwa. Zdaniem prezesa, „biorąc pod uwagę zbliżającą się zimę i początek sezonu grzewczego, szybkie działanie jest kluczowe”.

POLECAMY: Mieszkańcy Holandii uczą się myć w pięć minut

„W Austrii rząd federalny podjął pierwsze ważne kroki. Obecnie wyzwaniem jest wywieranie na szczeblu UE nacisku na szybkie i skuteczne działania oraz uczynienie wszystkiego, co możliwe, aby korzystać z energii w sposób bardziej rozważny i oszczędny. Musimy zapewnić gospodarce i ludności ponowne niezawodne dostawy energii po przystępnej cenie… Musimy oszczędzać każdą możliwą kilowatogodzinę energii i intensywnie inwestować w rozszerzenie wykorzystania energii odnawialnej” – powiedział Van der Bellen.

„Nadszedł czas, aby szybko postawić na niezależność dostaw energii dla Austrii ze stabilnymi cenami” – dodał.

Wcześniej unijni ministrowie ds. energii spotkali się w Brukseli i uzgodnili, że upoważnią Komisję Europejską do opracowania konkretnych propozycji w odpowiedzi na rosnące ceny energii. Wcześniej KE przedstawiła szereg środków nadzwyczajnych i tymczasowych, które można wypróbować w UE, by złagodzić sytuację na rynku energii. Wśród nich jest wprowadzenie pułapu cenowego na rosyjski gaz przewodowy, ustanowienie wiążącego celu ograniczenia zużycia energii elektrycznej w godzinach szczytu, limitu przychodów dla firm produkujących energię elektryczną po niskich kosztach oraz wsparcie płynności finansowej w firmach dostarczających energię.

Ministrowie energii UE i Parlament Europejski będą musieli omówić i uzgodnić te propozycje, zanim staną się one wiążące dla całej UE.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Jeden komentarz

Napisz Komentarz

Exit mobile version