Największy rosyjski producent ropy, państwowy Rosnieft,  odnotował  w czwartek 13% wzrost swojego dochodu netto w pierwszym półroczu w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku, chwaląc się zwiększoną wydajnością pomimo zachodnich sankcji wobec Rosji za inwazję na Ukrainę.

Zysk netto Rosnieftu wzrósł do 7,2 mld dolarów (432 mld rubli rosyjskich) w pierwszej połowie 2022 roku.

Produkcja ropy i gazu firmy wzrosła o 1,5% do 4,85 mln baryłek ekwiwalentu ropy dziennie (boepd) w porównaniu do tych samych aktywów, które posiadała w zeszłym roku, z wyłączeniem aktywów sprzedanych w 2021 roku.  

„W pierwszej połowie 2022 roku Rosnieft znalazła się pod bezprecedensową presją niekorzystnych czynników zewnętrznych i bezprawnych sankcji. Jednak dzięki wysokiej sprawności operacyjnej i odpowiednim decyzjom zarządczym byliśmy w stanie zapewnić ciągłość działania i wykazać stabilne wyniki – powiedział w oświadczeniu prezes i dyrektor generalny Rosniefti Igor Sieczin – wieloletni sojusznik Putina. .

„Wyniki finansowe za I półrocze 2022 r. stanowią solidną podstawę do wypłaty zaliczki na poczet dywidendy i dalszego wzrostu całkowitych wypłat za 2022 r.” – dodał Sechin.

Podczas gdy rosyjska produkcja i eksport okazały się odporne od lutowej inwazji na Ukrainę, analitycy i czołowe organizacje prognostyczne spodziewają się głębokiego spadku dostaw rosyjskiej ropy na światowy rynek w ciągu zaledwie kilku miesięcy.

Światowy rynek ropy będzie musiał przygotować się na  utratę 2,4 miliona baryłek dziennie  , kiedy zacznie obowiązywać embargo UE, podała Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) w swoim raporcie na temat rynku ropy naftowej na początku tego tygodnia. Dodatkowy 1 milion baryłek dziennie produktów i 1,4 mln baryłek ropy będzie musiał znaleźć nowe miejsca, co może skutkować głębszymi spadkami eksportu i produkcji rosyjskiej ropy, dodała agencja z siedzibą w Paryżu.

Nie tylko Rosnieft może pochwalić się w tym roku wyższymi zyskami i przychodami. Szacuje się, że na przykład rosyjski gigant gazowy Gazprom  podwoił swoje przychody z eksportu,  mimo że dostarczał do Europy o 43% mniej gazu ziemnego. 

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomia, finanse oraz OSINT z ponad 20-letnim doświadczeniem. Autor publikacji w czołowych międzynarodowych mediach, zaangażowany w globalne projekty dziennikarskie.

Napisz Komentarz

Exit mobile version