Złożyłeś wniosek w swoim urzędzie gminy o przyznanie dodatku węglowego i czekasz na przelew 3.000,00 zł? Nie zdziw się jak go nie dostaniesz, bo Polak to nie Ukrainiec, dla którego nieudacznicy z Nowogrodzkiej przelały samorządom lokalnym pieniądze na wypłaty nieuzasadnionych dodatków w trybie pilno przyśpieszonym.

Z uwagi na wielką solidarność z banderowską Ukrainą nieudaczników z Nowogrodzkiej Polska, wybiegając przed szereg, wprowadziła jako pierwszy kraj Europy embargo na rosyjski węgiel i inne paliwa kopalniane. W czasie gdy embargo było wprowadzane serwis informacyjny naszej Kancelarii, informował za pośrednictwem bloga, z jakimi konsekwencjami wiąże się wprowadzenie zupełnie nieuzasadnionego embarga na rosyjski węgiel, który zabezpieczał ok. 80 proc. krajowego zapotrzebowania. Wówczas reżimowe media na czele z TVN nie mając żadnych dowodów, oskarżyli nas o pracę na rzecz Kremla. Czas jednak pokazał, że to właśnie ich przekaz skierowany do Polaków był dezinformacją pochodzącą z propagandy reżimu Kaczyńskiego.

Gest nieudaczników z Nowogrodzkiej, którym wtórowały reżimowe gadzinowe i propagandowe media, kosztuje obecnie Polaków krocie. Z uwagi na galopującą inflację oraz podwyższone koszty życia wielu Polskich rodzi nie stać na zakup węgla, którego ceny obecnie sięgają zenitu.

Z uwagi na coraz bardziej napiętą sytuację nieudacznicy z Nowogrodzkiej odpowiedzialni bezpośrednio za kryzys energetyczny i ceny węgla postanowili przyznać każdemu Polakowi, który spełnił warunki ustawowe dodatek węglowy w kwocie 3.000,00 zł.

Od początku września Polacy, którzy ogrzewają swoje domy węglem, mogą na podstawie uchwalonych przepisów ubiegać się o przyznanie jednorazowego dodatku w kwocie 3.000,00 zł. Gminy teoretycznie mają 30 dni na wypłatę świadczenia od dnia złożenia wniosku.

Tyle w teorii. Prawda jednak jest bolesna, ponieważ gminy nie dostały z centrali proukraińskich nieudaczników ani złotówki na realizację tego programu.

Na stronach internetowych gmin zaczynają pojawiać się komunikaty o bezpodstawnym przedłużeniu terminu wypłaty świadczenia do 60 dni. Gminy tłumaczą to brakiem środków na realizacje programu oraz trwającymi pracami legislacyjnymi dotyczącymi nowelizacji ustawy z dnia 5 sierpnia 2022 r. o dodatku węglowym (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1692), jakie mają przedłużyć okres realizacji świadczenia do 60 dni.

Ponadto gminy informują w swoich komunikatach, że pomimo złożenia stosownego  zapotrzebowania do Wojewodów, nie otrzymały dotąd żadnych środków na obsługę i wypłatę dodatku węglowego. Zdaniem włodarzy jest to wystarczający powód, aby wstrzymać wypłatę dodatku w ustawowym terminie 30 dni od dnia złożenia wniosku.

Podobne problemy z brakiem funduszy zgłaszają również inne miasta. Wśród nich jest miedzy innymi: Warszawa, Łódź.

Nierozpoznanie wniosku o przyznanie dodatku węglowego w ustawowym terminie 30 dni można tym samym na podstawie art. 122a § 2 k.p.a. potraktować tym samym jako milczące załatwienie sprawy.

Ponadto gminy popełniają błąd i swoim działaniem wyczerpują znamiona przestępstwa przekroczenia uprawnień, o jakim mówi art. 231 k.k. Zgodnie z obowiązującą na dzień 17.09.2022 roku treścią ustawy z dnia 5 sierpnia 2022 r. o dodatku węglowym (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1692) termin wypłaty dodatku węglowego wynosi 30 dni. Faktem jest, że obecnie trwają prace nad nowelizacją ww. ustawy, która między innymi ma na celu zmianę terminu rozpatrzenia wniosków o wypłatę dodatku z 30 na 60 dni. Jednak przepisy te po pierwsze jeszcze nie obowiązują a po druhgie nawet jeśli zostaną podpisane przez prezydenta nie wiele, zmienia w sytuacji wniosków złożonych przez ich wejściem w życie.

Ochronę obywatelom przed próbą oszustwa włodarzy gmin daje zasada ex mitior retro agit (łacińska sentencja prawnicza oznaczająca, że pierwszeństwo ma ustawa względniejsza) w procedurze administracyjnej ujęta w art. 189c k.p.a.

Na podstawie tej zasady oraz przywołanego przepisu organ administracyjny jest zobowiązany rozpoznać wnioski złożone przed datą wejścia w życie nowelizacji ustawy o dodatku węglowym na podstawie zapisów ustawy sprzed nowelizacji. Powyższa zasada ma również zastosowanie w przypadku złożenia kilku wniosków o dodatek pochodzących z jednego adresu zamieszkania.

Obecnie ustawodawca z uwagi na lukę prawną doprecyzował przepisy, które czekają na podpis prezydenta w tym zakresie. Nowelizacja przewiduje prawo do jednego dodatku węglowego na jeden adres, a nie jak do tej pory na jedno gospodarstwo domowe.

POLECAMY: Sejm przyjął w ustawę o wsparciu dla odbiorców ciepła. Jej zapisy to opóźniony zapłon zimnych kaloryferów w blokach

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version