Proukraińska Minister klimatu, Anna Moskwa, poinformowała, że ruszyła wypłata środków dla samorządów na wypłaty dodatków węglowych. Szefowa resortu klimatu mówiła o tym na spotkaniu z samorządowcami w Kozienicach, na którym omówiła zasady przyznawania wsparcia. Oczywiście w omawianych zasadach przedstawiła nieprawdziwe i niezgodne ze stanem prawnym fakty.

Antypolska Minister Anna Moskwa podkreśliła, że gminy mają na bieżąco wypłacać środki, a pierwsi beneficjenci powinni zobaczyć je na swoich kontach lada dzień.

Przypomniała również, że jeden dodatek w wysokości 3 tys. zł przysługuje na jeden adres, a samorządy mają do 60 dni na rozpatrzenie wniosku.

W tym miejscu twierdzenie proukraińskiej propagandystki uznać należy za bezczelne kłamstwo, ponieważ zgodnie z ustawą z dnia 5 sierpnia 2022 r. o dodatku węglowym (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1692) termin wypłaty dodatku węglowego wynosi 30 dni. Nowelizacja ustawy, jakiej dokonali nieudacznicy z Nowogrodzkiej w zakresie złożonych wniosków o przyznanie dodatku przed dniem 18 września 2022 roku, nie zmienia nic dla tych osób. Zmiana terminu rozpoznania wniosków z 30 na 60 dni, o jakich mówi antypolska Anna Moskwa, ma zastosowanie do wniosków złożonych jedynie po dokonaniu nowelizacji przez antypolski rząd odpowiedzialny za powstanie kryzysu energetycznego w Polsce.

Ochronę obywatelom przed próbą oszustwa włodarzy gmin działających na zlecenie antypolskiego rządu daje zasada ex mitior retro agit (łacińska sentencja prawnicza oznaczająca, że pierwszeństwo ma ustawa względniejsza) w procedurze administracyjnej ujęta w art. 189c k.p.a.

Na podstawie tej zasady oraz przywołanego przepisu organ administracyjny jest zobowiązany rozpoznać wnioski złożone przed datą wejścia w życie nowelizacji ustawy o dodatku węglowym na podstawie zapisów ustawy sprzed nowelizacji. Powyższa zasada ma również zastosowanie w przypadku złożenia kilku wniosków o dodatek pochodzących z jednego adresu zamieszkania.

Proukraińska Minister klimatu i środowiska przypomniała, że gminy mają też nowe możliwości weryfikacji wniosków, aby uniknąć wyłudzania dodatków które również mogą być stosowane jedynie do wniosków złożonych po dacie nowelizacji ustawy. Tego jednak już proukraiński nieudacznik z Nowogrodzieckiej nie raczył doprecyzować.

PAMIĘTAJ!!! Nierozpoznanie wniosku o przyznanie dodatku węglowego złożonych przed datą nowelizacji ustawy w ustawowym terminie 30 dni można kwalifikować na podstawie art. 122a § 2 k.p.a.  jako milczące załatwienie sprawy.

– Mamy gminy, które są już gotowe i mają już przygotowane przelewy, więc jak tylko wpłyną środki, to będą je przekazywać mieszkańcom. Mamy gminy, które zebrały już 100 procent wniosków, natomiast gdyby była potrzeba dalszej weryfikacji, to ustawa pozwala do 60 dni – bez stosowania wszystkich uzasadnień, że wyjątkowo skomplikowana sprawa czy innych elementów – na dodatkową możliwość wywiadu środowiskowego. Można pójść, żeby zobaczyć, czy pod danym adresem rzeczywiście znajduje się źródło na węgiel. To są narzędzia, które wprowadza ustawa – powiedziała Moskwa.

W ubiegłym tygodniu prezydent Andrzej Duda podpisał też ustawę o wsparciu dla gospodarstw ogrzewających się drewnem czy pelletem.

POLECAMY: Prezydent podpisał nowelizację ustawy o dopłatach na ogrzewanie

Rząd pracuje również nad mechanizmem pomocowym, który obejmie osoby ogrzewające lokale mieszkalne energią elektryczną.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Jeden komentarz

  1. Jak w tak rusofobicznym kraju można się nazywać Moskwa, i jeszcze być w rzadzie. Jak to odkryja to dopiero się głowy posypia 🙂

Napisz Komentarz

Exit mobile version