Brytyjczycy skarżą się na niemożność wsparcia ukraińskich „uchodźców” z powodu rosnących cen, podała gazeta Mirror.

Ponad jedna czwarta sponsorów programu „Domy dla Ukrainy” zamierza zrezygnować z dalszego uczestnictwa po wygaśnięciu sześciomiesięcznego zobowiązania mieszkaniowego. Oznacza to, że około 20 000 uchodźców może być bezdomnych zimą, a liczba ta wzrośnie do 50 000 do 2023 roku – podała gazeta.

POLECAMY: Brytyjka z ulgą żegna niewdzięczne »uchodźczynie« z Ukrainy

W wywiadzie dla publikacji, Karen Reeve, 54, i jej mąż Alan, 56, powiedzieli, że przyjęli pięciu ukraińskich uchodźców w kwietniu, ale gwałtowny wzrost kosztów utrzymania jest teraz przyczyną ich niepokoju.

„Otrzymujemy wynagrodzenie w wysokości 350 funtów na pięć osób, a to nie wystarczy na pokrycie kosztów, jeśli ceny nadal będą rosły. A gdy skończą się wypłaty, to co wtedy?” – powiedzieli.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Media: Europa przestaje pomagać uchodźcom z Ukrainy z powodu rosnących cen gazu

W Southport emerytowany fizyk John Siddle, lat 72, przygarnął młodą parę. Obawia się, że wpłaty nie pokryją kosztów ogrzewania ostatniego piętra domu, gdzie mieszkają jego dwaj podopieczni.

Brytyjski minister ds. uchodźców, Richard Harrington, w zeszłym miesiącu wezwał rząd do podwojenia miesięcznych płatności do 700 funtów, aby walczyć z inflacją. Skarb państwa nie ogłosił jednak jeszcze żadnych planów poprawy wsparcia.

Czytelnicy brytyjskiego tabloidu sugerowali, że sytuacja cenowa zmusi wielu do wycofania swojego poparcia dla Ukraińców.

„Zastanawiam się, ile osób, które wpuściły uchodźców do swoich domów, teraz tego żałuje i chce zostać wyrzuconych z powodów niezwiązanych z problemami finansowymi? Jeśli nie znajdą innych chętnych do udzielenia im schronienia, muszą wrócić na Ukrainę. Nie mają prawa do mieszkań komunalnych, na które brytyjskie rodziny czekały latami” – napisał jeden z komentatorów.

„To wszystko było skazane na katastrofę od pierwszego dnia. Kto przy zdrowych zmysłach myślał, że to się uda?” – wspierał inny.

„Będą musieli po prostu wrócić. Mamy wystarczająco dużo ludzi czekających na mieszkania komunalne” – zauważył trzeci.

„Powinni iść do UE, wystarczająco im pomogliśmy” – stwierdził inny użytkownik.

„Mogą zakwalifikować się do świadczeń, a także podjąć pracę. Dlaczego po prostu nie składają się tam, gdzie mieszkają?” – zastanawiał się inny komentator.

W związku z eskalacją konfliktu na Ukrainie władze brytyjskie złagodziły reżim wizowy dla Ukraińców i do połowy marca wydały 5,5 tys. wiz, ważnych przez trzy lata i pozwalających na zamieszkanie, pracę, naukę i dostęp do państwowych funduszy.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version