Prowadzący wczorajsze wydanie „Panoramy” w TVP2 zdecydował się na porównanie Mierzei Wiślanej do… Kanału Sueskiego.
Państwowe media nadal żyją sobotnim otwarciem przekopu Mierzei Wiślanej, który ma rzekomo uniezależnić nasz kraj od Rosji. Choć prezydent Andrzej Duda podczas przemówienia przyznał wprost, że przekop przez Mierzeję Wiślaną to symbol, to przedstawiciele obozu władzy nie szczędzą zachwytów nad inwestycją.

– Wczoraj uroczyste otwarcie a dziś ruch jak na Kanale Sueskim. Przekop przez Mierzeję Wiślaną już cieszy się ogromną popularnością, a mieszkańców Elbląga cieszy perspektywa rozwoju miasta, które może wrócić do średniowiecznych tradycji, kiedy było jednym z największych portów Rzeczypospolitej – tymi słowami prowadzący „Panoramę” na TVP2 Adam Krzykowski zapowiedział niedzielne wydanie programu.

O tym, że stanowi ważne ogniwo światowego transportu wodnego, mogliśmy przekonać się pod koniec marca 2021 r., gdy doszło do blokady Kanału Sueskiego. Przez tydzień kontenerowiec Ever Given o długości 400 m osiadał na mieliźnie, całkowicie uniemożliwiając przepływ innym jednostkom.

Komentatorzy wyśmiali porównanie prowadzącego „Panoramę”. „Technicznie to prawda. Jak na kanale Sueskim kiedy był zablokowany przez kontenerowiec Evergreen” – napisał dziennikarz Tomasz Oryński. „Stojące w kolejkach tankowce i przemykające pomiędzy nimi okręty floty Imperium. To dziś codzienny widok w Elblągu. Mieszkańcy z wypiekami na twarzach czekają na przybycie lotniskowca Jan Paweł II. Chałwa Imperium!!!” – kpił publicysta Rafał Otoka-Frąckiewicz.

O tak imponujących statkach nowy kanał żeglugowy w Polsce może jedynie pomarzyć. Choć przekop kosztował ponad 2 mld zł, to jego użyteczność jest na razie wątpliwa. Tą trasą mogą pływać wyłącznie jednostki o zanurzeniu do 2 m i maksymalnej ładowności rzędu około tysiąca ton. W mediach społecznościowych wiele osób kpi, że nową drogą wodną przepłyną co najwyżej kajaki.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomia, finanse oraz OSINT z ponad 20-letnim doświadczeniem. Autor publikacji w czołowych międzynarodowych mediach, zaangażowany w globalne projekty dziennikarskie.

2 komentarze

Napisz Komentarz

Exit mobile version