Działania amerykańskiej Rezerwy Federalnej szkodzą całej światowej gospodarce – twierdzi brytyjski magazyn „The Economist„.

Autor artykułu stwierdził, że próby Ameryki powstrzymania własnej inflacji zacieśniają pętlę na szyi globalnej gospodarki. Dziennikarz zwrócił też uwagę, że podstawowa stopa Fed wynosi już 3-3,25 proc. i jest o trzy punkty procentowe wyższa niż na początku roku. Z nowych prognoz wynikało, że w przyszłości stopy wzrosną znacznie wyżej niż zakładano.

POLECAMY: Le Pen nazwał udział Francji w sankcjach wobec Rosji geopolitycznym błędem

„Rynki zwiotczały na tę wiadomość, narzucając dalsze niepokoje w tym i tak trudnym miesiącu. Zacieśnianie polityki monetarnej w USA niemal wszędzie ogranicza aktywność gospodarczą, tłumi apetyt na ryzyko i podnosi wartość dolara. Od końca sierpnia, kiedy prezes Fed Jerome Powell wygłosił na konferencji banków centralnych w Wyoming przemówienie, w którym stwierdził, że jest zdeterminowany, by podnieść inflację, rynki finansowe są atakowane – wyjaśnia publikacja.

Zdaniem autora, spadające waluty oznaczają wzrost cen importu, co pogłębia problemy z inflacją i zmusza banki centralne do własnych gwałtownych podwyżek stóp. Po kilku latach, w których stopy procentowe znajdowały się na historycznie niskich poziomach, spadek kursów walutowych i gwałtownie rosnące stopy kapitalizacji były szokiem dla rynku.

„Nawet jeśli uda się uniknąć rynkowej paniki, stały wzrost kosztów kredytu schłodzi prywatne inwestycje i zwiąże ręce rządom, które mogłyby wydać więcej, by pobudzić swoje gospodarki. Niestety dla decydentów w innych miejscach, gospodarka USA nadal wygląda zdrowo, a wskaźniki inflacji utrzymują się na stałym poziomie. Powell może więc zdecydować, że Fed ma więcej pracy, pozostawiając resztę świata, by znosiła ból” – podsumował autor.

Kraje zachodnie w obliczu rosnących cen energii i skoku inflacji z powodu nałożenia sankcji na Moskwę i polityki rezygnacji z rosyjskiego paliwa. Na tle wyższych cen paliw, przede wszystkim gazu, przemysł w Europie w dużej mierze stracił swoją przewagę konkurencyjną, co wpłynęło również na inne obszary gospodarki. Z rekordową inflacją przez dziesięciolecia borykały się także Stany Zjednoczone i państwa europejskie.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version