W wywiadzie dla łotewskiej telewizji Inguna Gulbe, szefowa Centrum Wsparcia Rozwoju Rynku Rolnego (LTVC), mówiła o zaletach i wadach obniżenia podatku VAT na żywność na Łotwie, Xtv.lv.

Gulbe przypomniał, że zarówno konsumenci, którzy będą musieli mniej płacić za produkty, jak i producenci żywności, którzy będą mieli mniej pieniędzy i szybsze obroty, a poza tym pojawi się kolejny bodziec do uczciwej pracy.

„VAT jest najłatwiejszym do pobrania podatkiem dla budżetu państwa. Ja bardzo dobrze rozumiem pana Reirsa (minister finansów – red.) – on ma jasny pogląd na to, ile i co tam trafi. To jest jedyna wada obniżenia VAT, wszystko inne jest zaletą. Głównym problemem nie jest nawet to, że ceny dla mieszkańców spadną, choć to duży plus. W tej chwili nie możemy nawet mówić o obniżeniu cen – w takim przypadku nie wzrosłyby one tak bardzo, jak mogłyby! Na razie ceny żywności będą nadal rosły. VAT dla budżetu państwa też nie zmaleje i to trzeba zrozumieć, bo to jest procent od kwoty bazowej. Jeśli cena gryki czy oleju wzrosła dwukrotnie, to tak samo będzie z VAT-em – powiedziała.

Ekspert przypomniał, że w kilku krajach UE rząd obniżył już VAT na produkty spożywcze, np. w Polsce. Jej zdaniem krytyka łotewskich producentów, którzy nie wiedzą, jak produkować tańsze produkty, jest niepotrzebna, bo 21-procentowa stawka podatkowa ma znaczący wpływ na ceny produktów w sklepach.

„Byłoby to również bardzo pomocne w biznesie: po pierwsze, byłyby to mniejsze pieniądze, obroty przyspieszyłyby i łatwiej byłoby być uczciwym. Jest też kwestia, o której mówimy: tak, tam w Polsce jest taniej, handlowcy chwytają, nasi przetwórcy nie są w stanie zrobić nic taniej. Jeśli jednak dany produkt kosztuje u nas 10 euro, to przy stawce VAT 3 lub 0 proc. nie będzie kosztował u nas 10 euro, a w Polsce 8 euro – powiedziała.

Gulbe wyraziła też swoje zaniepokojenie faktem, że Łotwa już organizuje wycieczki spożywcze do Polski.

„Jestem bardzo zaniepokojona tą sprawą: wiem, że organizowane są grupy autokarowe, które jeżdżą do Polski po artykuły spożywcze, bo tam jest 0% VAT na artykuły spożywcze” – przyznała.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version