W największym jak dotąd badaniu dotyczącym zgonów z powodu zapalenia mięśnia sercowego związanych ze szczepieniem COVID-19, naukowcy stwierdzili, że 100 osób w Anglii zmarło na zapalenie mięśnia sercowego wkrótce po otrzymaniu szczepionki COVID-19.

Ten artykuł został pierwotnie opublikowany przez The Defender – Children’s Health Defense’s News & Views Website

POLECAMY: W Szczecinie odnotowuje się drastyczny wzrost zakażeń HIV

Badanie, opublikowane 22 sierpnia w czasopiśmie American Heart Association, Circulation, wykazało, że ponad połowa (51) zgonów nastąpiła w ciągu 1 do 28 dni po otrzymaniu dawki szczepionki firmy AstraZeneca, a nieco mniej niż połowa (49) zgonów nastąpiła w ciągu 1 do 28 dni po otrzymaniu dawki szczepionki firmy Pfizer-BioNTech.

Szczepionka firmy AstraZeneca, niedopuszczona do stosowania w Stanach Zjednoczonych, wykorzystuje technologię adenowirusową podobną do tej stosowanej w szczepionce COVID-19 firmy Johnson & Johnson (J&J), czyli Janssen), która jest dopuszczona do stosowania w Stanach Zjednoczonych w trybie nagłym.

Wcześniejsze badania podkreślały ryzyko śmiertelnego zapalenia mięśnia sercowego związanego z technologią mRNA stosowaną w szczepionkach Pfizer i Moderna COVID-19. Badanie to wykazało, że technologia zastosowana w szczepionce firmy AstraZeneca stwarza podobne ryzyko.

Dr Peter McCullough, internista i kardiolog z Dallas w Teksasie, w tweecie z 15 września podkreślił znaczenie nowego badania.

„To badanie potwierdza, że ryzyko zapalenia mięśnia sercowego rozciąga się zarówno na szczepionki z mRNA, jak i na szczepionki adenowirusowe” – powiedział McCullough portalowi The Defender.

Technologia stosowana w zastrzykach wektorowych AstraZeneca i J&J, jak wcześniej donosił The Defender, powoduje, że komórki produkują białko kolca, ale w inny sposób niż strzały mRNA.

Technologia wykorzystuje znany wirus – adenowirus – który jest częstą przyczyną infekcji układu oddechowego. DNA w adenowirusie jest tak zmodyfikowane, że gdy dostanie się do komórki gospodarza, powoduje, że własny mechanizm komórki wytwarza białko kolca.

Adenowirus jest również zmodyfikowany w taki sposób, że nie może się sam replikować, dlatego nazywa się go szczepionką z rekombinowanym wektorem adenowirusowym z defektem replikacji.

Jak przeprowadzono badanie

Zespół 14 badaczy – kierowany przez dr Martinę Patone, specjalistę ds. danych i statystykę medyczną na Uniwersytecie w Oksfordzie – przeanalizował dane osób w wieku 13 lat i starszych, które zostały zaszczepione przeciwko COVID-19 w Anglii między 1 grudnia 2020 r. a 15 grudnia 2021 r.

Autorzy ocenili związek między szczepieniem a zapaleniem mięśnia sercowego dla różnych grup wiekowych i płciowych, śledząc przyjęcia do szpitala i zgony z powodu zapalenia mięśnia sercowego według wieku i płci oraz w odniesieniu do tego, ile dawek szczepionki dana osoba otrzymała.

W Anglii trzema szczepionkami COVID-19 podawanymi ludziom w tym czasie były szczepionki firm Pfizer, Moderna i AstraZeneca.

Około 20 milionów osób otrzymało szczepionkę firmy AstraZeneca, 20 milionów – szczepionkę firmy Pfizer, a nieco ponad 1 milion – szczepionkę firmy Moderna.

W okresie badania, 345 pacjentów zostało przyjętych do szpitala z powodu zapalenia mięśnia sercowego w ciągu 1 do 28 dni od otrzymania szczepionki COVID-19, autorzy powiedzieli.

Wśród osób przyjętych do szpitala z powodu zapalenia mięśnia sercowego, które ostatnio otrzymały szczepionkę AstraZeneca, badacze policzyli 40 zgonów z powodu zapalenia mięśnia sercowego w ciągu 1 do 28 dni po pierwszej dawce i 11 zgonów z powodu zapalenia mięśnia sercowego w ciągu 1 do 28 dni po drugiej dawce.

W przypadku osób, które otrzymały szczepionkę Pfizer, 22 osoby zmarły z powodu zapalenia mięśnia sercowego w ciągu 1 do 28 dni od otrzymania pierwszej dawki, 14 zmarło z powodu zapalenia mięśnia sercowego w ciągu 1 do 28 dni od otrzymania drugiej dawki i 13 zmarło z powodu zapalenia mięśnia sercowego w ciągu 1 do 28 dni od otrzymania trzeciej dawki.

Badacze nie odnotowali żadnych przypadków śmiertelnego zapalenia mięśnia sercowego wśród osób, które niedawno otrzymały szczepionkę Moderna.

Jednakże, gdy zastosowali metody statystyczne do oszacowania „współczynnika zapadalności„, aby opisać, jak często ludzie zgłaszali zapalenie mięśnia sercowego po szczepieniu, stwierdzili zwiększone ryzyko rozwoju zapalenia mięśnia sercowego po wszystkich trzech typach szczepionek – szczególnie po drugiej dawce szczepionki Moderna.

Jak stwierdzili, po drugiej dawce szczepionki Moderna współczynnik zwiększonego ryzyka rozwoju zapalenia mięśnia sercowego wynosił 11,76 (95% CI, 7,25-19,08).

Mężczyźni poniżej 40 roku życia, jako grupa, wykazywali zwiększone ryzyko zapalenia mięśnia sercowego po wszystkich trzech typach szczepionek.

Po pierwszej dawce szczepionki Pfizer współczynnik zwiększonego ryzyka dla mężczyzn poniżej 40 roku życia wynosił 1,85 (95% CI, 1,30-2,62). Wzrósł on do 1,93 (95% CI, 1,51-2,45) po drugiej dawce i wynosił 1,89 (95% CI,1,34-2,67) po trzeciej dawce.

Podobnie badacze odnotowali wysoki współczynnik zwiększonego ryzyka 3,06 (95% CI, 1,33-7,03) po pierwszej dawce szczepionki Modern u mężczyzn poniżej 40 roku życia. Ryzyko to wzrosło do 16,83 (95% CI, 9,11-31,1) po drugiej dawce. Po trzeciej dawce współczynnik zwiększonego ryzyka wynosił 3,57 (95% CI, 1,48-8,64).

POLECAMY: Karuzela kręci się od nowa! USA ogłaszają nowego »covida« Khosta-2

Wśród mężczyzn poniżej 40 roku życia, którzy otrzymali szczepionkę firmy AstraZeneca, współczynnik zwiększonego ryzyka zapalenia mięśnia sercowego po pierwszej dawce wynosił 1,33 (95% CI, 1,03-1,72), a po drugiej dawce 1,26 (95% CI, 0,96-1,65).

Zespół stwierdził, że ich ustalenia umożliwią „świadomą dyskusję na temat ryzyka zapalenia mięśnia sercowego związanego ze szczepionką.”

Chociaż badanie to jest ważne, ponieważ przedstawia największą opublikowaną serię śmiertelnych przypadków zapalenia mięśnia sercowego i powiązało je zarówno ze szczepionkami mRNA, jak i adenowirusowymi COVID-19, McCullough powiedział, że inny z jego wniosków jest „mylący”.

Naukowcy mylnie twierdzą, że zakażenie COVID wiąże się z wysokim ryzykiem zapalenia mięśnia sercowego

W badaniu zespół Patone’a próbował porównać ryzyko zachorowania na zapalenie mięśnia sercowego w wyniku szczepienia z ryzykiem zachorowania na zapalenie mięśnia sercowego w wyniku zakażenia SARS i doszedł do wniosku, że zakażenie SARS-CoV-2 stwarza większe ryzyko zapalenia mięśnia sercowego w porównaniu z ryzykiem związanym ze szczepionką COVID-19.

Stwierdzili, że ogólnie rzecz biorąc, „ryzyko hospitalizacji lub śmierci z powodu zapalenia mięśnia sercowego było wyższe po zakażeniu SARS-CoV-2 [COVID-19] niż po szczepieniu.”

McCullough powiedział, że ten wniosek jest fałszywy. „To fałszywie martwi ludzi, że mogą dostać zapalenie mięśnia sercowego z infekcją układu oddechowego” – powiedział.

McCullough dodał:

„Papier Patone jest mylący, ponieważ opiera się na kodach ICD [Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób] pacjentów stacjonarnych z COVID, którzy nie mają orzeczonego zapalenia mięśnia sercowego, jak robią to pacjenci ambulatoryjni”.

Kody ICD, powiedział, są zautomatyzowanym źródłem danych szpitalnych, które zespół Patone’a wykorzystał do określenia, czy dana osoba doświadczyła zapalenia mięśnia sercowego.

McCullough zacytował to odniesienie w sekcji metod badania:

„Pierwotnym wynikiem zainteresowania było pierwsze przyjęcie do szpitala spowodowane zapaleniem mięśnia sercowego lub śmierć zarejestrowana w akcie zgonu z kodem Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób, Dziesiątej Rewizji (Tabela S1) związanym z zapaleniem mięśnia sercowego w okresie badania (1 grudnia 2020 r., Do 15 grudnia 2022 r.). Użyliśmy najwcześniejszej daty hospitalizacji lub daty śmierci jako daty zdarzenia.”

Kody ICD są uruchamiane przez pomiar troponiny sercowej w szpitalu, ale sam pomiar troponiny sercowej może nie być wskaźnikiem rzeczywistego zapalenia mięśnia sercowego, według McCullough.

„Powodem, dla którego pacjenci w grupie COVID są hospitalizowani, jest COVID”, powiedział. „Nie ma żadnego orzekania [dowodzącego, że mają rzeczywisty przypadek zapalenia mięśnia sercowego]. Nie ma wskazania, że wykonano rezonans magnetyczny serca”.

McCullough kontynuował:

„Teraz dla szczepionkowych przypadków zapalenia mięśnia sercowego, zwykłą praktyką kliniczną jest posiadanie EKG serca, troponin [badania], echa, MRI serca – więc gwarantuję ci, że szczepionkowe [przypadki w badaniu] są bonafide przypadkami zapalenia mięśnia sercowego, przypadki COVID nie są”.

Powołując się na badanie JAMA z 2021 roku, McCullough wyjaśnił, w jaki sposób pogląd, że zakażenie COVID-19 stawia ludzi na wysokie ryzyko zapalenia mięśnia sercowego, nie jest poparty badaniami.

Ponieważ badania z początku lat 90. wykazały, że możliwe jest, aby koronawirusy prowadziły do zapalenia mięśnia sercowego, naukowcy byli zrozumiale zaniepokojeni, gdy w 2020 r. pojawił się SARS-CoV-2 (wirus wywołujący zakażenie COVID-19), że może on wywołać zapalenie mięśnia sercowego.

Tak więc zespół 20 badaczy przeprowadził w 2021 roku badanie 1 597 sportowców przesiewowych pod kątem zapalenia mięśnia sercowego, którzy mieli zakażenie COVID-19. Swoje wyniki opublikowali w JAMA, wykazując, że zakażenie COVID-19 miało znikomy związek z zapaleniem mięśnia sercowego, przy czym mniej niż 3% sportowców doświadczyło zapalenia mięśnia sercowego i nie odnotowano hospitalizacji ani zgonów z powodu zapalenia mięśnia sercowego.

Autorzy badania JAMA powiedzieli:

„W tym badaniu kohortowym 1597 amerykańskich sportowców wyczynowych, u których wykonano badanie CMR po zakażeniu COVID-19, u 37 sportowców (2,3%) zdiagnozowano kliniczne i subkliniczne zapalenie mięśnia sercowego”.

„Wiemy więc z dużych badań nad zakażeniem układu oddechowego [COVID-19]” – powiedział McCullough – „że ryzyko zapalenia mięśnia sercowego jest znikome”.

Natomiast z własnych danych Centers for Disease Control and Prevention (CDC) wiemy, że zapalenie mięśnia sercowego jest związane ze szczepieniem COVID-19, powiedział. „Liczba przypadków w USA, które CDC potwierdza na dzień 2 września, to 8 812 przypadków zapalenia mięśnia sercowego lub osierdzia” – powiedział McCullough.

Swoją wypowiedź po chwili jednak uzupełnił i dodał:

„To ogromna liczba, a wiemy z prac Tracy Hoeg, M.D., Ph.D., że większość tych przypadków zapalenia mięśnia sercowego wymaga hospitalizacji”.

„Jako kardiolog powiedziałbym, że żaden przypadek zapalenia mięśnia sercowego nie jest łagodny, przejściowy czy nieistotny. Wszystko to ma ogromne znaczenie, ponieważ blizny na sercu. Jeden przypadek zapalenia mięśnia sercowego wywołanego szczepionką to zbyt wiele”.

SC

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version