Ograniczenia w podświetleniu budynków, zalecenia dla szkół, by np. nie otwierać okien gdy włączone są kaloryfery czy gasić światło w pomieszczeniach, gdy w środku nikogo nie ma – to niektóre metody na oszczędzanie energii w Białymstoku. Miasto rozważa, czy nie wyłączyć co trzeciej latarni. Zastanawiająca jest obecna polityka, włodarzy miast w kontekście kosztów, jakie ponieśli na stworzenie punktów do nadania numeru PESEL „gościom” Morawieckiego i reszty nieudaczników z Nowogrodzkiej. Wówczas jednak ci sami włodarze nie mieli żadnych problemu w zakresie zbędnego generowania kosztów najmu lokali i opłacania pracowników, którzy oprócz pracy w dłuższym wymiarze czasu pracy w dni pracujące świadczyli pracę na rzecz „potrzebujących” Ukraińców w soboty i niedzielę.

POLECAMY: Warszawa przygotowuje się do blackoutu. Trzaskowski ujawnia kryzysowy plan stolicy

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski informował w ostatnich dniach, że wydatki miasta na energię w 2021 r. wyniosły 16 mln zł; w 2022 r. będzie to 49 mln zł, a prognoza na 2023 r. mówi o ponad 85 mln zł. Magistrat doprecyzował, że to koszty energii na oświetlenie, także w placówkach oświatowych i w miejskich instytucjach.

POLECAMY: Rząd wydał rozporządzenie dot. wyłączania prądu. »Wielkie przygotowania do Blackoutu w Polsce«

Truskolaski ocenił, że tak wysokie podwyżki to „niespotykana sytuacja” i już zostały podjęte różne działania, by oszczędzać.

Urząd Miasta Białystok poinformował, że w związku z podwyżkami cen prądu skrócono już wieczorem czas podświetlania obiektów w mieście, całkowicie wyłączono iluminacje trzech budynków przy ul. Kilińskiego: Pałacyku Gościnnego, prokuratury i budynku urzędu marszałkowskiego.

POLECAMY: Poradnik jak przygotować się i przetrwać blackout

Magistrat przypomniał, że cały czas sukcesywnie wymieniane są żarówki na energooszczędne, wyłączono też fontanny w mieście.

„Szacujemy, że działania, które podjęliśmy, przyniosły już ok. 10 proc. oszczędności energii elektrycznej. Analizowane są dalsze możliwości oszczędzania” – podało biuro prasowe prezydenta miasta.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Radom otrzymał gigantyczną podwyżkę cen prądu. Miasto zapowiada ciecia i zamykanie szkół oraz przedszkoli

Miasto przypomniało także, że były i są realizowane różne inwestycje w odnawialne źródła energii w obiektach i spółkach miejskich, szkołach, domach pomocy społecznej, planowane są także kolejne na budynkach edukacyjnych.

Prezydent Truskolaski mówił w sobotę w Łapach na konferencji, że w związku z ogromnymi podwyżkami cen energii trwa analiza dotycząca tego, czy np. nie dałoby się wyłączyć co trzeciej latarni ulicznej w mieście.

– Przymierzamy się do wyłączenia co trzeciej latarni, bo taka jest możliwość. Sprawdzamy to jeszcze pod względem oczywiście bezpieczeństwa, bo nie chcemy, żeby bezpieczeństwo mieszkańców zostało naruszone, ale prawdopodobnie będzie taka konieczność – mówił prezydent. – Myślę, że jeżeli będzie co trzecia wyłączona, raczej nie powinno to wpływać na bezpieczeństwo, ale to jest jeszcze analizowane – zaznaczył.

Prezydent mówił także o zaleceniach dla szkół. – Przedstawiliśmy cały pakiet ponad 30 działań do szkół, które mają być wprowadzone, aby energię oszczędzać, no i to są takie na razie pierwsze kroki, a zobaczymy jakie będą następne, jak życie wymusi – mówił Truskolaski.

Wyjaśnił, że chodzi o proste zalecenia, aby np. nie wietrzyć pomieszczeń (otwierając okna) przy włączonych kaloryferach, gaszenie światła po wyjściu z pomieszczenia. Dodał, że ważna jest suma drobnych kroków w oszczędzaniu, które dają „poważną oszczędność” i o takie oszczędzanie chodzi.

Miasto podkreśla, że mogłoby pokryć zapotrzebowanie na prąd wszystkich jednostek miejskich prądem produkowanym ze spalania odpadów w podległym miastu Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych, czyli spalarni w Białymstoku, bo jest tam jedna z pierwszych w kraju instalacji do produkcji energii ze spalania odpadów, ale zgodnie z obowiązującymi przepisami, wyprodukowana tam energia musi być sprzedawana do sieci.

SC

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

2 komentarze

  1. Wincyj junii jewropejskiej i partii okrągło stołowych. Ciekawe czy bezmyślne masy skumają, jakie to są podwaliny zapoczątkowały tę kreację kryzysową. Widać, iż głupota to publiczna cnota.

Napisz Komentarz

Exit mobile version