Według rosyjskiej agencji rządowej Federacja Rosyjska pilnie zamówiła dużą partię jodku potasu, związku chemicznego używanego do blokowania pewnego rodzaju materiału radioaktywnego w przypadku awarii jądrowej.

Zdanych opublikowanych na rosyjskim portalu dotyczącym zamówień publicznych pojawiła się informacja o zakupie jodku potasu. Lek jest stosowany m.in. w celu ochrony tarczycy w przypadku radioaktywnego wycieku. Rosyjski reżim przeznaczył na leki kwotę 4,85 mln rubli, czyli w przeliczeniu ok. 414 tys. zł.

Lek jodek potasu jest stosowany w celu ochrony tarczycy przed skutkami radioaktywnego jodu, który może zwiększać ryzyko raka tarczycy u niemowląt, dzieci i młodych dorosłych, gdy jest wchłaniany w dużych ilościach. Biorąc to pod uwagę, jodek potasu nie chroni innych części ciała przed skutkami innych rodzajów promieniowania.

Według Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) jodek potasu jest powszechnie stosowany w sytuacjach zagrożenia radiacyjnego, takich jak awarie elektrowni jądrowych .

Niedawne zamówienie na jodek potasu pojawiło się po tym, jak w zeszłym tygodniu prezydent Rosji Władimir Putin zagroził rozmieszczeniem broni nuklearnej Moskwy wobec „tych, którzy próbują nas szantażować” w przemówieniu do tego kraju.

„Jeżeli integralność terytorialna naszego kraju jest zagrożona, bez wątpienia użyjemy wszelkich dostępnych środków, aby chronić Rosję i nasz naród” – powiedział Putin w telewizyjnym wystąpieniu . „W swojej agresywnej antyrosyjskiej polityce Zachód przekroczył każdą linię” – powiedział Putin. „To nie jest blef. A ci, którzy próbują nas szantażować bronią nuklearną, powinni wiedzieć, że wiatrowskaz może obrócić się i skierować w ich stronę”.

Co to jest jodek potasu?

Jodek potasu, czyli sól potasowa kwasu jodowodorowego jest głównym składnikiem płynu Lugola, który kiedyś był podawany dzieciom, aby zminimalizować ryzyko skażenia radioaktywnego związanego z katastrofą w Czarnobylu.

Może być zastosowany, aby uchronić tarczycę w przypadku narażenia na wysoki poziom promieniowania w sytuacji, kiedy doszłoby np. do radioaktywnego wycieku. Lekarze wyjaśniają, że lek chroni przed wystąpieniem w przyszłości raka tarczycy.

Tabletka z jodkiem potasu dla każdego ucznia

„Rzeczpospolita” poinformowała, że jodek potasu miałby być dystrybuowany w szkołach. Zaangażowani mogą być w to dyrektorzy szkół. Gazeta powołuje się na informacje napływające od nich do Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej Oświaty.

POLECAMY: Warszawa przygotowuje do rozesłania jodek potasu na wypadek zagrożenia

– Informują nas o spotkaniach, podczas których są zobowiązywani przez gminy do dystrybucji tabletek w przypadku ewentualnego zagrożenia. Niektórzy słyszą, że na taką dystrybucję będą mieli sześć godzin od ogłoszenia alarmu, choć nie ma pewności, czy procedura wszędzie będzie taka sama – poinformował dyrektor biura OSKKO Marek Pleśniar.

Magistrat potwierdził prowadzenie „przygotowań do dystrybucji tabletek, zawierających jodek potasu, na wypadek wystąpienia zagrożenia radiacyjnego”. O prowadzonych w tej sprawie rozmowach mówił Jakub Leduchowski, rzecznik Urzędu m.st. Warszawy. – Powyższe jest realizowane przez ratusz w ścisłej koordynacji z urzędami dzielnicowymi – oświadczył.

Tabletki z jodkiem potasu zabezpieczyła też Polska

Tabletki z jodkiem potasu zakupiło również Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. 19 września resort przekazał je do komend Państwowej Straży Pożarnej w całej Polsce. Odpowiednie instrukcje na wypadek skażenia promieniotwórczego otrzymały również samorządy i dyrektorzy szkół. Eksperci wyjaśniają, że musimy być przygotowani na każdy scenariusz, ale na razie nie ma powodów do paniki. Ostrzegają też przed przyjmowaniem jodku potasu na własną rękę – jak każdy lek może mieć skutki uboczne.

Wcześniej Unia Europejska „zapobiegawczo” dostarczyła na Ukrainę ponad pięć milionów tabletek jodku potasu z rezerw strategicznych, aby zapewnić ludziom ochronę w przypadku narażenia na wysoki poziom promieniowania.

UWAGA!

Jedną z firm produkującą tabletki z jodkiem potasu, jakie są dystrybuowane do szkół, jest firma pracująca na doustną „szczepionki” COVID.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

Napisz Komentarz

Exit mobile version