Wrocławska Nowa Lewica współodpowiedzialna za wywołanie kryzysu energetycznego w Polsce teraz przerwała na oczy i chce pomóc osobom, które będą miały zimą problem z ogrzaniem swojego mieszkania. W związku z tym do prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka złożyła wniosek o stworzenie zimą „Świetlic ciepła”. 

Dokument złożyli wrocławscy działacze Lewicy. „W związku z zapowiadanym kryzysem energetycznym i pojawiającym się widmem braku opału oraz mając na uwadze ochronę mieszkańców Wrocławia, Lewica wnioskuje do Pana Prezydenta Jacka Sutryka o podjęcie stosownych kroków i przygotowanie instytucji miejskich takich jak: biblioteki, czytelnie, siedziby rad osiedli, kluby seniora, centra aktywności lokalnej, ośrodki kultury i ośrodki sportowe do funkcjonowania w zimie jako ŚWIETLICE CIEPŁA” – czytamy we wniosku.

Zdaniem autorów wniosku, „Świetlice ciepła” nie generowałyby dodatkowych kosztów dla miasta, ponieważ funkcjonowałyby tak jak dotychczas, realizując swoje zadania statutowe. Dostęp do nich mieliby wszyscy potrzebujący, którzy nie są w stanie ogrzać swoich mieszkań czy domów.

Warto w tym miejscu dodać, że prezydent Wrocławia Jacek Sutryk podjął decyzję o unieważnieniu przetargu na zakup energii elektrycznej na przyszły rok. Powodem tej decyzji był wpływ do ratusza tylko jednej oferta – od PGE Obrót S.A. – na kwotę 405 mln złotych. Obecnie koszt ten wynosi 66 mln złotych, czyli sześć razy mniej. Podobne problemy mają również inne samorządy. Ponadto jak wynika z informacji ogólnodostępnych Wrocław, wprowadził już oszczędzanie energii elektrycznej. W ramach planowania oszczędności, władze Wrocławia podjęły decyzję między innymi o rezygnacji z podświetlenia miejskich budynków i instytucji, zabytków oraz mosty. Czasowo wyłączane będą niektóre latarnie miejskie czy ograniczeniu iluminacji świątecznych podczas tegorocznych świąt Bożego Narodzenia.

To jednak nie wszystko. W ramach oszczędności na życiu zdrowiu i bezpieczeństwie Polaków, jakie nie było wdrożone kiedy urzędnicy wydawali krocie na finansowanie między innymi pracy w godzinach nadliczbowych pracowników oddelegowanych do obsługi Ukraińców, postanowiono obniżyć temperaturę w budynkach miejskich do 19 stopni. Część pracowników – tam, gdzie jest to możliwe – ma również pracować w trybie zdalnym i to oni poniosą koszty zużycia energii elektrycznej do pracy komputera. Dodatkowo, w miejskich budynkach obniżona zostanie także temperatura wody w kranach. Dyrektorzy placówek edukacyjnych otrzymali informację z prośbą o maksymalną optymalizację zużywanej energii elektrycznej.

Wrocław zrezygnuje również z organizacji Sylwestra na Rynku a membrana Stadionu, będzie podświetlana tylko w weekendy a a miejskie budynki i instytucje, zabytki, mosty – nie będą podświetlane nocą w ogóle. W przyszłym roku zabraknie też dużych imprez – Maratonu Wrocław oraz Europy na Widelcu.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version