Końcowy raport niemieckich ekspertów na temat masowego umierania ryb w Odrze pozostawia otwartą kwestię dokładnej przyczyny katastrofy – podaje portal dziennika „Sueddeutsche Zeitung”. Nie wiadomo co doprowadziło do niezwykle wysokiego stężenia soli w wodzie, które sprzyjało rozmnażaniu się toksycznej algi.

Naukowcy z krajowej grupy ekspertów przedstawili w piątek wyniki swoich analiz i potwierdzili masowe rozprzestrzenienie się toksycznego glonu jako najbardziej prawdopodobnej przyczyny katastrofy ekologicznej. Jednak źródło, które doprowadziło do niezwykle wysokiego stężenia soli w wodzie, co sprzyjało rozmnażaniu się toksycznej algi, pozostało niejasne „z powodu braku dostępnych informacji”.

POLECAMY: Martwa Odra! Czy winę za to ponosi firma Jack-Pol z Oławy i Wody Polskie?

Niemieckie ministerstwo środowiska podkreśliło w piątek, że wprowadzona sól spowodowała masowe rozmnażania się algi Prymnesium parvum. Glony wytworzyły toksyczną substancję, która doprowadziła do masowej śmierci ryb, a także innych organizmów, takich jak ślimaki i małże. Jednak dokładne źródło soli, innych pierwiastków i substancji chemicznych jest niejasne – czytamy w raporcie. Nie jest też jasne, jak glony, które normalnie występują w wodach przybrzeżnych, trafiły w głąb lądu.

Ogólnie rzecz biorąc, analizy niemieckich ekspertów wskazały na „wieloprzyczynowe mechanizmy działania”, które doprowadziły do śmierci zwierząt. Wysokie temperatury i niski poziom opadów pogorszyły sytuację, ponieważ w rezultacie wzrosło stężenie szkodliwych substancji.

SC

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version