Polacy doświadczają największego od lat kryzysu energetycznego. Polscy politycy namawiają do oszczędzania. Tymczasem posłowie zasiadający w sejmie wygrzewają się w 25 stopniach.

Wojna na Ukrainie, kryzys energetyczny, rosnące ceny i ciągły spadek wartości złotówki. Prognozy ekonomistów mówią wprost, że czeka nas ciężka zima. Rząd zdecydował się na wprowadzenie dodatku węglowego, ale w praktyce dofinansowania do ogrzewania pokryją niewielką część rzeczywistych kosztów. Ceny za energię i gaz jeszcze wzrosną, a sezon grzewczy w Polsce trwa nawet do kwietnia. 

Minister klimatu Anna Moskwa pochwaliła się, że sama w mieszkaniu utrzymuje maksymalną temperaturę 19 stopni. Jednak, czy wszyscy jesteśmy równi w obliczu kryzysu energetycznego? Klaudia Jachira ujawniła temperaturę w Sejmie. Okazuje się, że posłowie wcale nie mają zamiaru marznąć. Termometr wskazał 25 stopni Celsjusza. Na taką temperaturę część Polaków nie będzie mogła sobie pozwolić tej zimy. Co więcej, zdecydowana większość już teraz martwi się o to, czy uda im się zakupić jakikolwiek opał.

Kaloryfery na Wiejskiej już teraz odkręcone są na full, a to dopiero początek sezonu grzewczego. Tymczasem wiele spółdzielni mieszkaniowych wciąż czeka z włączeniem ogrzewania w mieszkaniach. Wszystko z obawy przed drastycznymi podwyżkami kosztów energii. Już teraz lokatorzy otrzymują informacje o możliwym wzroście czynszów.

Coraz wyższe ceny prądu to nie jedyne zmartwienie Polaków. Wiele osób obawia się awarii sieci energetycznych. Już pod koniec 2021 roku Rządowe Centrum Bezpieczeństwa opublikowało krótki przewodnik z poradami na temat tego, jak zachować się w przypadku awarii sieci energetycznej. Wówczas miało to związek z pandemią koronawirusa, która zatrzymała w domach wiele osób i tym samym spowodowała zwiększenie zapotrzebowania na prąd.

Gdy zużycie prądu niebezpiecznie wzrośnie, np. w efekcie wysokich lub niskich temperatur, nowe prawo spowoduje, że nie tylko wiele centrów, ale też biurowców czy magazynów przerwie działalność.

Polecamy: Wydano rozporządzenie dotyczące wyłączania prądu. Przygotowania do Blackoutu w Polsce 2022

Rzeczpospolita” dotarła do alarmującego pisma podpisanego przez Polską Radę Centrów Handlowych, Polski Związek Firm Deweloperskich, Polską Organizację Handlu i Dystrybucji oraz Polską Izbę Nieruchomości Komercyjnych. Skierowane do Ministerstwa Klimatu i Środowiska wskazuje, że efektem rozporządzenia z listopada 2021 roku może być zamykanie podczas największych upałów centrów handlowych, biur czy magazynów, co dla gospodarki oznaczałoby miliardowe straty i roszczenia wobec Skarbu Państwa.

Dyrektor Poznański ostrzega: „Setki tysięcy Polaków nie będą też mogły pracować, a miliony nie będą w stanie zakupić produktów pierwszej potrzeby oraz skorzystać z usług”.

Resort klimatu na razie nie widzi powodów do niepokoju, ponieważ ograniczeń dotąd nie było. Choć mogą być, i to niedługo, w Europie Zachodniej znów panują upały, które mogą przenieść się do Polski.

Według „Rzeczpospolitej”, organizacje nie dostały odpowiedzi na swoje apele, a także o spotkanie poświęcone problemom, jakie mogą mieć miejsce już latem.

Jak pokazuje czas »Teorie spiskowe« o tzw. Blackout, wielkiej biedzie i wielkim głodzie a ogólniej mówiąc Agenda 2030 czy NWO z małym opóźnieniem jednak stają się rzeczywistością.

Ograniczenia dotyczą również osób prywatnych

Wprowadzone zostają także ograniczenia dla gospodarstw domowych. Nie będzie można już podgrzewać prywatnych basenów gazem lub energią elektryczną. Zapisy w umowach najmu dotyczące określonej temperatury minimalnej zostają czasowo zawieszone.

Najpóźniej na początku sezonu grzewczego dostawcy gazu i właściciele większych budynków mieszkalnych muszą poinformować klientów lub najemców o przewidywanym zużyciu energii, związanych z tym kosztach i potencjalnych oszczędnościach.

„Rząd federalny konsekwentnie realizuje swoją politykę uniezależnienia się od rosyjskich dostaw energii” – powiedział minister gospodarki Robert Habeck. Bardzo ważne jest, aby zaoszczędzić jak najwięcej gazu.

Źródło: Instagram / Klaudia Jachira / Wkraju24

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

Jeden komentarz

Napisz Komentarz

Exit mobile version