Zmarł Jerzy Urban, dziennikarz, publicysta, założyciel i długoletni redaktor naczelny tygodnika „NIE” oraz były rzzecznik rządu PRL, przewodniczący Radiokomitetu. Miał 89 lat.
Urban w latach 1981–1989, czyli za czasów PRL, był rzecznikiem prasowym Rady Ministrów. Od 1990 był redaktor naczelny tygodnika „Nie” oraz właścicielem wydającej go spółki Urma.
W ostatnie dekadzie PRL Jerzy Urban był uznawany za głównego autora przekazów propagandowych rządu.
Zajmował się też inwestowaniem na rynku kapitałowym, a w 2004 r. w zajął 98. miejsce wśród 100 najbogatszych Polaków tygodnika „Wprost”. Napisał też ponad dwadzieścia książek, w tym bestseller „Alfabet Urbana”.
Jerzy Urban nie żyje. Kim był?
Jerzy Urban urodził się 3 sierpnia 1933 roku w Łodzi, pierwotnie nazywał się Urbach. Pochodził z zasymilowanej żydowskiej rodziny, która była blisko związana z łódzkim środowiskiem robotników. Jego ojciec, Jan Urbach, był dziennikarzem, członkiem PPS i współwłaścicielem dziennika „Głos Poranny”.
Jerzy Urban afery
Jerzy Urban w latach 80. pełnił rolę rzecznika prasowego Rady Ministrów PRL. Uznawany był za jednego z głównych twórców państwowej propagandy i cenzury.
Po zmianach 1989 roku należał do Socjaldemokracji Rzeczypospolitej Polskiej, a potem Sojuszu Lewicy Demokratycznej.
W 1990 został redaktorem naczelnym założonego przez siebie antyklerykalnego i skandalizującego tygodnika „NIE”. Wytaczano mu procesy, m.in. za publikowanie pornograficznych zdjęć, obrazę Jana Pawła II i uczuć religijnych. Był członkiem SdRP, a potem SLD. Wystąpił z partii kilkanaście miesięcy po aferze Rywina. Zarzucał dawnym towarzyszom, m.in. Leszkowi Millerowi i Aleksandrowi Kwaśniewskiemu, zdradę ideałów lewicy i przymykanie oczu na korupcję.
Życie prywatne
Pierwszą żoną Urbana była dziennikarka Wiesława Grochola (1932–2018), z którą wziął ślub w 1957 r. Małżeństwo rozpadło się po 11 latach. Kolejny związek małżeński zawarł z Karyną Andrzejewską w 1972. Ostatnią żoną, aż do śmierci Urbana była Małgorzata Daniszewska (ur. 1955), dawniej redaktorka naczelna miesięcznika „Zły”, później wydawca i redaktorka naczelna czasopisma „Art & Business”. Mieszkał z nią w Konstancinie-Jeziornie.
Miał córkę z pierwszego małżeństwa, Aleksandrę Magdalenę (ur. 1958) i dwójkę wnuków. Deklarował się jako ateista.