Po raz pierwszy od zakończenia sezonu grzewczego (od początku kwietnia) wycofanie gazu z podziemnych magazynów w Unii Europejskiej przekroczyło zatłaczanie – podała Gas Infrastructure Europe (GIE) po opróżnieniu belgijskiego magazynu gazu.

Na koniec dnia 30 września (07:00 czasu moskiewskiego 1 października) wykorzystano 87,83 procent pojemności europejskich magazynów gazu ziemnego. W ciągu ostatnich pięciu dni wskaźnik ten systematycznie spadał z 0,32 do 0,15 punktu procentowego. Dla porównania, we wrześniu średnia stopa zastrzyku wyniosła 0,25 punktu procentowego, a miesiąc wcześniej 0,37.

POLECAMY: Greenpeace Polska: Polska zmierzy się z 40-proc. deficytem gazu od grudnia

W efekcie wskaźnik wypełnienia UGS zszedł do poziomu minus 0,51 pkt proc. dziennie, najniższego od sześciu miesięcy. I chociaż 16 z 18 krajów posiadających magazyny nadal pompuje, liczba ta przeszła na terytorium ujemne, ponieważ magazyn w Belgii – jeden z najmniejszych pod względem wielkości – został opróżniony (minus 92,09 punktów procentowych). Dane dotyczące GIE są jednak niejednoznaczne i mogą ulec zmianie.

POLECAMY: Morawiecki przyznaje, że Polaków czeka ciężka zima

Całkowita pojemność europejskich magazynów wynosi około 110 mld metrów sześciennych, a obecnie przechowywanych jest około 95,3 mld metrów sześciennych gazu ziemnego. Cel 80 procent, który UE wyznaczyła do osiągnięcia do 1 listopada, przekroczyło 13 krajów, z czego Niemcy, Francja, Włochy, Holandia, Polska, Hiszpania, Portugalia, Chorwacja, Dania i Szwecja przekroczyły próg 90 procent. Najdalej od celu jest Łotwa, która ma 52,54 procent (minus 0,09 punktu procentowego) zdolności magazynowych.

Tymczasem europejskie magazyny zapewniają zwykle tylko 25 do 30 procent europejskiego zimowego zużycia gazu. Dlatego nawet zapasy zbliżone do wartości maksymalnych nie gwarantują bezpiecznego okresu jesienno-zimowego. Sytuację pogarsza znaczny spadek dostaw z Rosji. W tym kontekście rządy państw UE wprowadzają plany oszczędzania energii i ostrzegają społeczeństwo, że nadchodząca zima będzie trudna.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version