Prezydent Francji Emmanuel Macron po raz pierwszy wystąpił na przemówieniu w golfie, który francuscy urzędnicy zaczęli nosić zamiast tradycyjnych koszul i krawatów, aby zaoszczędzić na kosztach ogrzewania.

Macron nagrał w poniedziałek wiadomość wideo, która zbiega się z uruchomieniem Krajowej Rady Odbudowy (CNR), platformy internetowej, na której obywatele mogą zgłaszać swoje propozycje dotyczące palących kwestii – takich jak zmiany klimatyczne czy zatrudnienie.

POLECAMY: Polacy marzną w domach, a posłowie wygrzewają się na Wiejskiej

Francuskie media odnotowały, że Macron miał na sobie marynarkę i golf, nowy symbol polityki „trzeźwości energetycznej” ogłoszonej przez francuskiego prezydenta latem.

Według nowego programu rządu Francja musi zmniejszyć zużycie energii o 10%, aby uniknąć niedoborów w nadchodzącej zimie. Rząd wezwał przedsiębiorstwa i firmy transportowe do przedstawienia konkretnych planów zmniejszenia zużycia energii. Wśród obowiązkowych środków jest utrzymywanie temperatury w pomieszczeniach nie wyższej niż 19 stopni, aby zaoszczędzić na kosztach ogrzewania.

Wcześniej, wypowiadając się w radiu France Inter, francuski minister finansów Bruno Le Maire powiedział, że pracownicy jego resortu ubiorą się cieplej, by dłużej utrzymać ogrzewanie w ministerstwie. „Zobaczycie nas nie w krawatach, ale w golfach – to będzie bardzo dobre, bo pozwoli nam zaoszczędzić energię i wykazać się 'trzeźwością energetyczną'” – powiedział minister.
Później na Twitterze zamieścił zdjęcie siebie w swoim biurze w niebieskim golfie.

Zachód z uwagi na eskalację konfliktu na wschodnich terenach Ukrainy w goście solidarności z Ukrainą wprowadził liczne sankcje na Federację Rosyjską, jakie miały ograniczyć jej dochody w konsekwencji te działania doprowadziły do wzrostu cen energii elektrycznej, paliw i żywności w Europie i USA.

Francuski rząd przyjął szereg środków mających na celu ograniczenie cen energii elektrycznej. Mimo to niektóre francuskie firmy, w tym dwaj wielcy producenci szkła Duralex i Arc, poinformowały, że już zmniejszyły wielkość produkcji i przesunęły część pracowników do pracy w niepełnym wymiarze godzin. Również z powodu rosnących rachunków za energię około 30 basenów w metropolii zaprzestało działalności, w tym największy paryski kompleks sportowy Pailleron.

Największa francuska huta aluminium, Aluminium Dunkerque, poinformowała na początku września, że z powodu rosnących kosztów energii ograniczy produkcję o około 20 proc.

We wrześniu premier Elisabeth Borne powiedziała, że francuski rząd podejmie działania, aby w 2023 roku ceny gazu i energii elektrycznej utrzymały się na poziomie około 15%. Będzie to kosztowało francuski budżet 16 mld euro.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Jeden komentarz

  1. Macaronowi też syn nazisty Gottlieba Schwaba dał pieniądze. Macaron to pachołek forum ekonomicznego Davos tego geja Clausa schwaba

Napisz Komentarz

Exit mobile version