Kyryła Szewczenko została odwołana ze stanowiska szefa Narodowego Banku Ukrainy na wniosek prezydenta Wołodymyra Zelenskiego. Decyzję podjęła Rada Najwyższa Ukrainy w czwartek. Według informacji podanych przez agencję Interfax-Ukraina, wniosek o odwołanie Szewczenki został złożony przez prezydenta Zelenskiego.

Rzecznik prezydenta Ukrainy Serhij Nikiforow poinformował, że powodem decyzji było złamanie przez Szewczenkę zasady niezależności banku centralnego. Według Nikiforowa, Szewczenko powinna być apolityczna, ale jej decyzje wpłynęły na stabilność waluty i spowodowały wzrost inflacji.

Niektórzy deputowani uważają, że były szef państwowego Oszczadbanku Andrij Pyszny ma największe szanse na zastąpienie Szewczenki na stanowisku szefa Narodowego Banku Ukrainy.

POLECAMY: Media: Obserwatorzy mają przyjechać na Ukrainę, aby monitorować przepływ broni i pomocy humanitarnej w związku z ujawnioną korupcją

Szewczenko, który we wtorek podał się do dymisji, jest podejrzany o „nielegalne działania” w latach 2015-20, czyli w czasie, gdy kierował państwowym Ukrhazbankiem – poinformowała gazeta internetowa Ukrainska Prawda, powołując się na Narodowe Biuro Antykorupcyjne i Specjalną Prokuraturę Antykorupcyjną.

Instytucje te powiadomiły w czwartek, że „w Ukrhazbanku wykryto nielegalną działalność osób piastujących stanowiska służbowe, która doprowadziła do strat w wysokości ponad 206 mln hrywien” (obecnie ok. 5 mln dolarów).

Według ustaleń organów antykorupcyjnych kierownictwo Ukrhazbanku wypłacało premie za fikcyjne usługi „agentów”.

„Podpisywano fikcyjne umowy z osobami fizycznymi i prawnymi, które rzekomo jako «agenci» banku sprowadzili do niego dużych klientów. Za takie «usługi» bank co miesiąc nielegalnie wypłacał «wynagrodzenie»” – oznajmiły ukraińskie organy antykorupcyjne.

4 października Szewczenko, który sprawował funkcję szefa NBU od 2020 roku, poinformował o złożeniu dymisji w związku ze stanem zdrowia. Ukrainska Prawda powiadomiła wówczas, że do rezygnacji doszło na tle sporów pomiędzy NBU a ministerstwem finansów, dotyczących wielkości emisji hrywny.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version