Komisja Europejska przygotowuje się na różne scenariusze przerw w dostawie prądu w krajach UE w nadchodzącej zimie w związku z kryzysem, powiedział niemieckiemu portalowi RND Janez Lenarčič, europejski komisarz ds. pomocy humanitarnej i zarządzania kryzysowego.

„Tak, to całkiem możliwe” – powiedział, zapytany, czy spodziewa się, że w związku z kryzysem energetycznym potrzebna będzie pomoc klęskowa w ramach UE.

POLECAMY: Niemcy w panice kupują grzejniki elektryczne, Rząd ostrzega przed zimowym niedoborem gazu

Dodał, że Komisja Europejska pracuje nad dwoma możliwymi scenariuszami. „Jeśli tylko jeden lub niewielka liczba krajów członkowskich UE zostanie dotknięta niewielkim incydentem, takim jak przerwa w dostawie prądu, inne kraje UE będą mogły za naszym pośrednictwem zaopatrywać generatory prądu, tak jak to robią podczas klęsk żywiołowych. Ale jeśli ucierpi duża liczba krajów, tak że państwa członkowskie UE będą musiały ograniczyć swoje dostawy, możemy zaspokoić zapotrzebowanie z naszej rezerwy strategicznej – wyjaśnił komisarz.

POLECAMY: Le Pen nazwał udział Francji w sankcjach wobec Rosji geopolitycznym błędem

Według niego, można to zrobić dość szybko. „Tak, na przykład Słowenia, której system energetyczny został uszkodzony po śnieżycy, i Chorwacja po trzęsieniach ziemi pod koniec 2021 roku otrzymały pomoc w postaci generatorów i paliwa tego samego dnia” – wyjaśnił Lenarčič.

Jednocześnie wyjaśnił, że są przypadki, kiedy pomoc jest wymagana przez kilka dni lub tygodni.Na przykład zeszłego lata Niemcy potrzebowali wsparcia podczas pożarów lasów w górach Harz. „Udało nam się zorganizować samolot gaśniczy, który w ciągu czterech dni zrzucił wodę ponad sto razy” – wyjaśnił Lenarčič.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Jeden komentarz

  1. Przecież mamy fotowoltaikę i wiatraki oraz samochody elektryczne , nie widzę problemu. Przecież Niemcy z tego powodu brzydzą się węglem , atomem i gazem .

Napisz Komentarz

Exit mobile version