Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie zarządził zdalne nauczanie w pięciu terminach I semestru roku akademickiego 2022/2023. Decyzja jest związana z oszczędnościami wynikającymi ze wzrostu kosztów utrzymania obiektów, w tym z planowanymi podwyżkami cen prądu.

Rektor UJ o ponurych perspektywach finansowych przekazał m.in. na konferencji prasowej przed inauguracją roku. Uczelnia otrzymała ofertę na dostawę energii elektrycznej o 700 proc. wyższą, czyli za rok o ok. 154 mln zł więcej niż płaci dotychczas.

Uniwersytet Jagielloński przechodzi na zdalne nauczanie

Zgodnie z zarządzeniem rektora UJ prof. Jacka Popiela w semestrze zimowym roku akademickiego 2022/2023 zajęcia w formie zdalnej odbędą się w terminach: od 29 do 30 października, od 2 do 6 listopada, od 17 do 22 grudnia, od 3 do 5 stycznia 2023 r., od 7 do 8 stycznia.

Rektor podkreślił, że problem ma całe środowisko akademickie, co jest związane „z niskim wzrostem wysokości subwencji stanowiącej podstawę funkcjonowania uczelni, z inflacją, a przede wszystkim ogromnym wzrostem źródeł energii i tym samym kosztów utrzymania i funkcjonowania szkół”.

Uniwersytet Jagielloński

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zapowiedział we wtorek podczas inauguracji roku na Akademii Górniczo-Hutniczej, że działania resortu zmierzające do uniezależnienia się od rynkowej regulacji cen energii są zakrojone bardzo szeroko.

– Nie tylko jako rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, ale także jako przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, muszę powiedzieć, że tej skali zagrożenia funkcjonowania uczelni w Polsce do tej pory nie mieliśmy – powiedział prof. Jacek Popiel.

– Pensje pracowników stanowią największą część wydatków z rządowej subwencji otrzymywanej przez uczelnie i mogą wzrastać wtedy, kiedy wzrasta kwota subwencji – mówił rektor i zaznaczał, że rośnie ona minimalnie w stosunku do wzrostu inflacji. Proponowana regulacja (wzrost wynagrodzeń o 4,4%) ma się nijak do 16,1% inflacji (poziom z sierpnia 2022 r.). Powoduje to, że z uczelni odchodzą młodzi naukowcy, którzy nie są w stanie się utrzymać za otrzymywane wynagrodzenie.

– Wszyscy zdajemy sobie sprawę z trudnej sytuacji w jakiej znajduje się kraj, Europa i świat ze względu na wojnę w Ukrainie, ale zewnętrzne czynniki nie uzasadniają braku myślenia o przyszłości polskiego szkolnictwa i polskiej nauki. Priorytetami powinno być, oprócz obronności, szkolnictwo i ochrona zdrowia – mówił prof. Jacek Popiel.

„Gwarantuję wszystkim rektorom uczelni krakowskich, małopolskich i z całej Polski, że ceny energii zostaną uregulowane” – przekazał minister.

sc:PAP

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

Napisz Komentarz

Exit mobile version