Grupa krajów, w tym Polska, Włochy i Grecja, przygotowała propozycję dla Unii Europejskiej, aby wprowadzić „dynamiczny korytarz cen gazu”, próbując obniżyć wysokie ceny energii i spowolnić wysoką inflację, wynika z projektu widzianego przez Reutersa.

„Korytarz miałby zastosowanie do wszystkich transakcji hurtowych i nie byłby ograniczony do importu z określonych jurysdykcji lub określonych zastosowań gazu ziemnego” – czytamy w projekcie propozycji państw.

POLECAMY: »Geniusz« Morawiecki składa kolejne obietnice bez pokrycia w zakresie obniżenia cen energii dla samorządów i firm

W dokumencie, który widziała agencja, zaproponowano ustalenie korytarza cenowego na poziomie, który byłby na tyle wysoki, by rynek gazu nadal funkcjonował i na tyle elastyczny, by kraje europejskie mogły nadal czerpać dostawy z konkurencyjnego cenowo globalnego rynku gazu. „W razie potrzeby może to oznaczać dopuszczenie transakcji gazowych po cenach powyżej korytarza” – napisano.

W czwartek w Pradze odbywa się pierwsze spotkanie liderów europejskiej wspólnoty politycznej, w którym uczestniczą przywódcy państw członkowskich UE i spoza Unii. Na szczyt zostali zaproszeni przywódcy 27 państw członkowskich UE, Bałkanów Zachodnich, Norwegii, Szwajcarii, Islandii, Liechtensteinu, Wielkiej Brytanii, Ukrainy, Mołdawii, Gruzji, Turcji, Armenii i Azerbejdżanu. Głównymi tematami spotkania będą: sytuacja na Ukrainie, kryzys energetyczny i gospodarka.

Według prezydenta Francji Emmanuela Macrona, przywódcy UE uczestniczący w czwartkowym szczycie w Pradze będą pracować nad strategią obniżenia cen gazu i energii elektrycznej.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version