Wołodymyr Zełenski powiedział, że podpisał dekret uznający południowe Wyspy Kurylskie za „okupowane przez Rosję terytorium Japonii”.

„Dziś zapadła ważna decyzja, sprawiedliwa, prawnie nieskazitelna, historyczna – Ukraina potwierdziła poszanowanie suwerenności Japonii, integralności terytorialnej, w tym jej północnych terytoriów, które nadal znajdują się pod rosyjską okupacją. Dzisiaj podpisałem odpowiedni dekret” – powiedział w wiadomości wideo opublikowanej na swoim kanale Telegram.

Dekret, opublikowany na stronie internetowej Zełenskiego, powiedział, że decyzja została oparta na „ogólnie przyjętych normach i zasadach prawa międzynarodowego, w tym na zasadzie integralności terytorialnej.”

Wcześniej podobną uchwałę podjęła Rada Najwyższa.

Japonia rości sobie prawo do wysp Kunashir, Shikotan, Iturup i Habomai, powołując się na dwustronny Traktat o handlu i granicach z 1855 roku. Tokio postawiło zwrot wysp jako warunek zawarcia traktatu pokojowego z Federacją Rosyjską, który nigdy nie został podpisany pod koniec II wojny światowej.

POLECAMY: Wraca spór o Kuryle. Premier Japonii: Chcemy zawrzeć traktat z Rosją, ale nie odstąpimy od sankcji

W 1956 roku ZSRR i Japonia podpisały wspólną deklarację, w której Moskwa zgodziła się rozważyć oddanie obu wysp Japonii w przypadku zawarcia traktatu pokojowego. ZSRR miał nadzieję na zakończenie sprawy, natomiast Japonia uważała układ jedynie za część rozwiązania, bez rezygnacji z roszczeń do wszystkich wysp. Kolejne negocjacje nie przyniosły rezultatu. Moskwa stoi na stanowisku, że wyspy weszły w skład ZSRR w wyniku II wojny światowej i rosyjska suwerenność nad nimi nie podlega dyskusji.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version