Od 21 września 2022 roku można również składać wnioski do ogrzewania paliwami innymi niż węgiel, w tym drewnem. Wniosek należy dostarczyć do urzędu gminy do 30 listopada 2022 roku, a samorządy mają miesiąc na jego rozpatrzenie.

W przypadku wątpliwości organ rozpatrujący ma prawo do przeprowadzenia wywiadu środowiskowego. Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało jednolity wzór wniosku, który obowiązuje wszystkich beneficjentów świadczenia.

Od 21 września 2022 roku można składać w urzędach gminy wnioski o dodatek do ogrzewania paliwami innymi niż węgiel. W przypadku głównego źródła ciepła na drewno kawałkowe dodatek wynosi 1000 złotych.

Wzór wniosku o dodatek do drewna – pdf do pobrania

Poniżej wzór wniosku o przyznanie dodatku na drewno. Wzór pojawił się w Rozporządzeniu Ministerstwa Klimatu i Środowiska 20 września 2022. Wniosek jest taki sam dla całej Polski.

Wzr-wniosku-o-doplate-do-ogrzewania-dla-gospodarstw-domowychPobierz

Wnioski mają być dostępne również w budynkach gminy

Od kiedy można złożyć wniosek o dodatek na drewno?

Składanie wniosków ruszyło 21 września 2022 i potrwa do 30 listopada.

Jak wypełnić wniosek o dodatek do drewna 2022?

Aby poprawnie wypełnić wniosek należy:

  • Wpisujemy informację do kogo kierujemy wniosek. Wnioski o dodatek do drewna będą rozpatrywały gminy, więc trzeba podać, czy będzie to wójt, burmistrz lub prezydent miasta, w którym mieszkamy.
  • Podajemy imię i nazwisko, obywatelstwo, PESEL lub numer dokumentu stwierdzającego tożsamość, adres zamieszkania oraz numer telefonu lub adres mailowy. Do wniosku trzeba załączyć oświadczenie, w którym należy podać dane członków gospodarstwa domowego wnioskodawcy oraz informację dotyczącą źródeł ogrzewania na paliwo stałe.
  • Następnie zaznaczamy jedno, główne źródło ogrzewania, np. kocioł na paliwo stałe, koza czy piec kaflowy. Pamiętajmy – wskazane przez nas źródło ogrzewania powinno być wcześniej wpisane do lub zgłoszone do centralnej ewidencji emisyjności budynków. Będzie to weryfikowane przez gminę na etapie rozpatrywania wniosku.
  • Na koniec podpisujemy oświadczenie o tym, że podane w formularzu dane są prawdziwe.

Wniosek o dodatek do drewna – dla kogo jest dostępny?

Według ustawy o dodatku energetycznym wniosek o dopłatę do zakupu drewna może złożyć jedna osoba z danego gospodarstwa domowego, w którym głównym źródłem ogrzewania jest właśnie drewno (świadczenie w wysokości 1000 zł przysługuje jednorazowo na jeden piec).

Zasada „jeden dodatek na jeden adres”

Premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej w poprzednim tygodniu mówił o tym, jak wygląda sytuacja z przyznawaniem dodatku, jeśli jeden piec dostarcza ciepło do kilku gospodarstw domowych.

– Jak jest na przykład większa willa, w której mieszkają dwie rodziny na parterze, dwie rodziny na pierwszym piętrze albo kamienica, która ma jeden kocioł, jeden piec i z niego energię elektryczną czerpie nawet sześć czy siedem gospodarstw domowych, są to różne adresy, to każdy z tych adresów ma prawo do tego dodatku – przekazał Morawiecki.

– Jeśli jednak w jednym mieszkaniu, z jednego pieca, żyje na przykład rodzina i teściowa, które są odrębnymi gospodarstwami domowymi, to w takiej sytuacji, w tym jednym mieszkaniu przysługuje jeden dodatek – zaznaczył premier.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

2 komentarze

Napisz Komentarz

Exit mobile version