Przed podjęciem decyzji o realizacji reklamy na działce, trzeba sprawdzić przepisy miejscowe, a także zweryfikować odległość od drogi publicznej.
Uchwała rady gminy
Rada gminy może ustalić w formie uchwały zasady i warunki sytuowania obiektów małej architektury, tablic reklamowych i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń, ich gabaryty, standardy jakościowe oraz rodzaje materiałów budowlanych, z jakich mogą być wykonane.
Podjęcie tej uchwały nie jest obowiązkowe. Jeśli jednak decyzja o podjęciu uchwały zapadnie, to w treści tego aktu powinny się znaleźć warunki i termin dostosowania istniejących w dniu jej wejścia w życie obiektów małej architektury, ogrodzeń oraz tablic reklamowych i urządzeń reklamowych do zakazów, zasad i warunków w niej określonych, nie krótszy niż 12 miesięcy od dnia wejścia w życie uchwały.
Omawiana uchwała stanowi akt prawa miejscowego, a więc można ją odnaleźć w dzienniku urzędowym danego województwa.
Reklama przy drodze
W art. 43 ustawy o drogach publicznych znajduje się tabela określająca minimalne odległości wszystkich obiektów budowlanych przy drogach oraz niebędących obiektami budowlanymi reklam umieszczonych przy drogach poza obszarami zabudowanymi od zewnętrznej krawędzi jezdni. Co do zasady, wolno stojące trwale związane z gruntem tablice reklamowe i urządzenia reklamowe są obiektami budowlanymi, a więc odległości z wskazanej tabeli odnoszą się także do nich.
Trzeba jednak pamiętać, że mówimy tu o ustawie o drogach publicznych, co oznacza, że wskazane w niej minimalne odległości nie odnoszą się do wszystkich dróg, ale tylko do takich, które zostały zaliczone do kategorii publicznych na podstawie uchwały właściwego organu.
Przykładowo, jeśli przy działce przebiega droga będąca własnością gminy, ale jest niezaliczona do kategorii dróg gminnych, to odległości wskazanych w ustawie o drogach publicznych nie trzeba zachowywać.
Jednocześnie ustawodawca przyznał zarządcy drogi kompetencje do zmniejszenia odległości reklam od ogólnodostępnych dróg krajowych, wojewódzkich, powiatowych i gminnych. Może mieć to miejsce w szczególne uzasadnionych przypadkach i wyłącznie przez uzyskaniem przez inwestora obiektu pozwolenia na budowę lub zgłoszeniem budowy albo wykonywania robót budowlanych.
Niniejszy artykuł stanowi formę porady prawnej pro bono i ma na celu edukację prawną obywateli RP. Artykuł ten nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego.
Nasza Kancelaria świadczy usługi prawne w zakresie każdej dziedziny prawnej. Jeśli poszukujecie Państwo prawnika, zapraszamy do kontaktu z naszą Kancelarią pod nr tel. 579636527, lub poprzez formularz kontaktowy, jaki znajduje się na naszej stronie głównej.
Świadczymy usługi prawne również drogą online. Informujemy, że porady prawne nie są udzielane pro bono.
Opracowano przez: Zespół LEGA ARTIS
Podstawa prawna:
Polecamy inne nasze publikacje w zakresie zmian prawnych. Aby wejść w zakładkę „Prawo co dnia” kliknij poniższy obrazek.