Na działce rolnej dom jednorodzinny może powstać tylko w ramach tzw. zabudowy zagrodowej. W praktyce zdarza się, że tereny rolne zabudowywane są osiedlami, które nie mają nic wspólnego z gospodarstwami rolnymi. Warto wiedzieć, że takie działania niosą ze sobą duże ryzyko.

Pojęcie zabudowy zagrodowej

Pod pojęciem zabudowy zagrodowej należy rozumieć w szczególności budynki mieszkalne, budynki gospodarcze lub inwentarskie w rodzinnych gospodarstwach rolnych, hodowlanych lub ogrodniczych oraz w gospodarstwach leśnych.

Warunkiem istnienia zabudowy zagrodowej jest funkcjonowanie gospodarstwa. W praktyce przyjęto, że działka siedliskowa to wydzielony obszar gospodarstwa rolnego przeznaczony na utworzenie siedliska (dom mieszkalny, budynki inwentarskie i budowle rolnicze oraz podwórko) zabezpieczające działalność rolniczą.

Pozwolenie na budowę domu w zabudowie zagrodowej

Warto wiedzieć, że na etapie uzyskiwania pozwolenia na budowę organy weryfikują, czy inwestor prowadzi gospodarstwo, w ramach którego planowana zabudowa zagrodowa ma funkcjonować. Dlatego próby obejścia prawa w tym zakresie z reguły są nieskuteczne, a nawet jeśli się powiodą, to obarczone są dużym ryzykiem, łącznie z nakazem rozbiórki.

Zdarza się, że na terenach przeznaczonych pod zabudowę zagrodową inwestorzy planują wykonanie najpierw budynku mieszkalnego jednorodzinnego, a w nieokreślonej przyszłości dalszych zabudowań. W takiej sytuacji wniosek o pozwolenie na budowę lub zgłoszenie obejmuje jedynie budynek mieszkalny. Organy administracji architektoniczno-budowlanej nie zatwierdzają takich projektów budowlanych. Wskazują, że mają one na celu obejście prawa polegające na realizacji wyłącznie zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej na terenach przeznaczonych pod zabudowę zagrodową. Stanowisko to potwierdzają sądy administracyjne stanowiąc, że zespół obiektów budowlanych ograniczających się jedynie do budynków mieszkalnych nie stanowi zabudowy zagrodowej. W przypadku zabudowy zagrodowej (siedliska zagrodowego, zagrody rolniczej) należy przyjąć, że zabudowa taka zapewnia realizację działalności rolniczej, jeżeli pozwolenie na budowę obejmie obok budynku mieszkalnego także budynki służące bezpośrednio produkcji rolnej (wyrok NSA z 4 września 2014 r., sygn. akt II OSK 526/13).

Niniejszy artykuł stanowi formę porady prawnej pro bono i ma na celu edukację prawną obywateli RP. Artykuł ten nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego.

Nasza Kancelaria świadczy usługi prawne w zakresie każdej dziedziny prawnej. Jeśli poszukujecie Państwo prawnika, zapraszamy do kontaktu z naszą Kancelarią pod nr tel. 579636527, lub poprzez formularz kontaktowy, jaki znajduje się na naszej stronie głównej.

Świadczymy usługi prawne również drogą online. Informujemy, że porady prawne nie są udzielane pro bono.

Opracowano przez: Zespół LEGA ARTIS

Podstawa prawna:

Polecamy inne nasze publikacje w zakresie zmian prawnych. Aby wejść w zakładkę „Prawo co dnia” kliknij poniższy obrazek.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version