Francja oświadczyła we wtorek, że „zrekrutuje” niezbędnych pracowników do obsadzenia francuskiego magazynu ropy Exxon i zagroziła, że ​​zrobi to samo dla francuskich rafinerii Total, jeśli rozmowy nie dojdą do skutku. Ale robotnicy rafinerii Total w Donges postanowili we wtorek rozpocząć strajk, który rozpocznie się w środę, powiedział wojowniczy francuski związek CGT.

Jak zauważa OilPrice , francuska premier Elisabeth Borne powiedziała we wtorek, że rząd rozpocznie procedurę oddzwonienia dla personelu ExxonMobil w swoich magazynach ropy w kraju po utknięciu w rozmowach między firmą naftową a dwoma związkami, CGT i FO. Związkowi CFDT udało się jednak w poniedziałek osiągnąć porozumienie z Exxonem.

„Dzisiaj niektóre związki zawodowe, pomimo umowy, chcą kontynuować akcję strajkową i blokady, nie możemy tego zaakceptować”, powiedziała Borne w izbie niższej, według Reutera, dodając, że chce „ta sytuacja szybko się zmieni”,   dodając, że rząd był przygotowany do podjęcia dalszych działań w razie potrzeby.

„Dlatego poprosiłam prefektów, aby zgodnie z prawem zarekwirowali personel potrzebny do funkcjonowania oddziałów firmy” – powiedziała, odnosząc się do Esso France.

„Rozkazy są gotowe” – podało źródło w resorcie energetyki, dodając, że rekwizycje będą miały miejsce tylko wtedy, gdy sytuacja w magazynach się nie poprawi.

Te komentarze były następstwem weekendowych wypowiedzi minister energii Agnes Pannier-Runacher, że rząd „robi wszystko, aby jak najszybciej przywrócić normalną sytuację”.

W międzyczasie związek CGT nazwał plany „gwałtownymi” i zawiesił wszystkie toczące się negocjacje z rządem i pracodawcami na szczeblu krajowym i między sektorami biznesu – i ogłosił dodatkowe strajki w rafinerii Total w Donges.

Związki zawodowe CGT i FO ogłosiły kilka tygodni temu strajki w rafineriach Total Gonfreville o wartości 246 900 baryłek dziennie i Feyzin za 109 300 baryłek dziennie, wraz z fabryką petrochemii Carling. FO Teraz do listy dodaje się rafinerię ExxonMobil w Donges o wartości 219 000 baryłek dziennie. Związek FO zmusił robotników do strajku w należącej do Exxon rafinerii Fos-Sur-Mer o wartości 235 000 baryłek dziennie, jak również w rafinerii Port Jerome o wartości 270 000 baryłek dziennie, ale FO odwołało w poniedziałek akcję strajkową, powiedział Argus.

Dodatkowa akcja strajkowa ma miejsce w chwili, gdy Francja przygotowuje się do wysłania kilku niezbędnych pracowników z powrotem do miejsca pracy.

Dla tych, którzy przegapili nasze aktualizacje, oto migawka ostatnich zwrotów akcji w najpoważniejszym francuskim strajku energetycznym od lat:

  • 240 000 baryłek dziennie (bpd) TotalEnergies rafineria Gonfreville jest niedostępna, podczas gdy dostawy produktów rafinowanych są zablokowane w rafinerii Feyzin o przepustowości 119 000 baryłek dziennie, która jest zamknięta z powodu nieplanowanej konserwacji, ale ma paliwo w magazynie, oraz w Cote d’Opal i składy paliw La Mede.
  • Od końca września nie działają również dwie rafinerie Exxon Mobil.
  • Francja zwiększa import, aby pokryć niedobór produkcji. Import oleju napędowego w pierwszych 10 dniach października był o 37% wyższy niż w całym październiku ubiegłego roku, powiedziała starszy analityk rynku Vortexa, Pamela Munger.
  • Esso France poinformowało, że w poniedziałek zawarło porozumienie dotyczące wynagrodzeń ze związkami zawodowymi. Mimo to uwolnienie dostaw zajmie trochę czasu, powiedział minister transportu Clement Beaune.
  • Esso France poinformowało, że związkowcy pracownicy CFE-CGC i CFDT, którzy stanowią większość w jej zakładach, uzgodnili podwyżkę wynagrodzeń o 6,5% w 2023 r. i premię w wysokości 3000 euro (2916 dolarów). Warunki te oznaczały ogólny wzrost płac o 10,7% plus 4000 euro premii od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2023 r., dodała firma.
  • Umowa ta jest jedną z najbardziej hojnych ofert oferowanych pracownikom w Europie, w oparciu o ostatnie umowy płacowe i może niepokoić zarówno firmy, jak i decydentów, że stanowi precedens.
  • CGT powiedział, że nie podpisał umowy, a jego pracownicy nadal strajkują. Domaga się 10% podwyżki.

Strajki pogłębiły niezadowolenie w związkach zawodowych wobec Macrona, który jesienią tego roku opóźnił ostateczną decyzję w sprawie swoich kwestionowanych planów reformy emerytalnej, obawiając się frustracji z powodu kryzysu związanego z kosztami życia.

Tymczasem strajki i nieplanowane prace konserwacyjne w rafineriach prowadzone przez największe koncerny naftowe TotalEnergies i Exxon Mobil zmusiły ponad 60% francuskich zdolności rafineryjnych do wyłączenia i zablokowały dystrybucję z magazynów paliw. 31% stacji paliw w całym kraju borykało się we wtorek z problemami z zaopatrzeniem. W rezultacie, mimo że Francja obiecała, że ​​jeszcze kilka dni temu nie będzie racjonowania …

… we wtorek racjonowanie gazu rozpoczęło się w niektórych regionach, w tym w departamentach Alpes-Maritime, Var i Vaucluse na południu.

TotalEnergies w środę powiedział, że zaoferuje przeprowadzenie pierwszych rozmów ze związkami, które nie uczestniczą w strajkach, dodając, że związek CGT jest „mile widziany”, jeśli zakończy strajk – warunek, który związek stanowczo odrzucił jako „szantaż” wcześniej. tydzień. W przeciwieństwie do tego, formalne rozmowy płacowe trwają od kilku tygodni w Esso France, gdzie zarząd osiągnął w poniedziałek porozumienie z większością związków zawodowych – ale nie z CGT.

Przestoje rafinerii we Francji należą do najdłuższych od czasu, gdy w tym roku nasilił się kryzys kosztów utrzymania. Spowodowały one wężowe kolejki na francuskich stacjach paliw i spowodowały, że marże rafinacji oleju napędowego osiągnęły rekordowy poziom w Europie i Stanach Zjednoczonych.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

Napisz Komentarz

Exit mobile version