Antypolski rząd poinformował o rozpoczęciu inwentaryzacji polskich schronów i miejsc schronienia. Niestety nie oznacza to, że jako społeczeństwo możemy czuć się bezpieczni w obliczu chociażby ostrzału rakietowego z powietrza.

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik ogłosił na antenie Polsat News, że straż pożarna rozpoczyna sprawdzanie stanu i wyposażenia schronów oraz miejsc schronienia na terenie całego kraju.

„Przygotowujemy się na najczarniejsze scenariusze. Jesteśmy do nich przygotowani, choć istnieje małe prawdopodobieństwo, że one nastąpią” – wyjaśnił przedstawiciel rządu.

POLECAMY: MSZ prowadzi inwentaryzację schronów przeciwbombowych

Co ta decyzja oznacza dla przeciętnego Kowalskiego? Właściwie tyle, co nic. Polska nie jest przygotowana na ochronę ludności w tym zakresie i umieszczenie w schronach choćby połowy społeczeństwa.

Liczby nie pozostawiają wątpliwości: Obywatele muszą liczyć sami na siebie

Temat polskich schronów od momentu wybuchu wojny w Ukrainie powraca jak bumerang. Niestety liczby rozwiewają wszelkie nadzieje tych, którzy liczyli, że administracja będzie w stanie zapewnić mieszkańcom Polski odpowiednie bezpieczeństwo.

Według danych, które w połowie tego roku udostępnił komendant główny Państwowej Straży Pożarnej Andrzej Bartkowiak, miejsc, które można określić jako schron, mamy w Polsce ponad 62 tysiące. Realnie mogą one pomieścić 1,3 miliona ludzi, co stanowi blisko 3,5 procent populacji.

Sytuacja różni się w zależności od regionu. „Jest jedno województwo, gdzie nie ma ani jednego schronu, takiego w stylu zimnowojennym, to jest woj. wielkopolskie” – przyznał Bartkowiak.

Chronią nas normy budowlane

Szef Straży Pożarnej dodaje, że w Polsce jako miejsca schronienia służą piwnice i podziemne garaże w żelbetowej konstrukcji i metro w Warszawie – a to ze względu na restrykcyjne przepisy dotyczące zabezpieczania budynków. Miejsca te nie są jednak w żaden sposób przygotowane na sytuację kryzysową. „Oczywiście, te miejsca muszą być odpowiednio doposażone przez samorząd” – zauważa wiceminister Wąsik.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

4 komentarze

  1. „Jest jedno województwo, gdzie nie ma ani jednego schronu, takiego w stylu zimnowojennym, to jest woj. wielkopolskie”” najbogatsze województwo w Polsce dlatego brak schronów – każdego można zastąpić STALIN

Napisz Komentarz

Exit mobile version