„Zmarł ks. Stanisław Małkowski, działacz opozycji demokratycznej w PRL i kapelan Solidarności, w latach 80 umieszczony na liście niewygodnych księży Departamentu IV Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, odznaczony przez prezydenta Dudę Orderem Orła Białego” – przekazała dzisiaj Polska Agencja Prasowa, a wcześniej wiele portali informacyjnych. Żal wyraził także premier Mateusz Morawiecki. Jednak informacja okazała się fake newsem.
O godzinie 9.50 PAP przekazała, że anuluje podaną informację, ponieważ rzecznik archidiecezji warszawskiej zdementował tę informację.
„Brat ks. Stanisława Małkowskiego dementuje informacje o jego rzekomej śmierci. Media i polityków prosimy o wycofanie informacji oraz w przyszłości weryfikację źródeł. Księdzu Stanisławowi życzymy zdrowia!” – brzmi oświadczenie opublikowane przez rzecznika ks. Przemysława Śliwińskiego.
Informację o rzekomej śmierci księdza podała Polska Agencja prasowa w czwartek 13 października 2022 r. o godz. 9.05. Następnie o godz. 9.50 PAP anulował depeszę i opublikował sprostowanie.
Kondolencje złożył sam premier Mateusz Morawiecki. „Solidarność utraciła kolejną wielką postać. W wieku 78 lat odszedł ks. Stanisław Małkowski – kapelan ruchu, działacz opozycji demokratycznej i publicysta. Za swoją odwagę, wymowne kazania oraz kontakty z opozycją był wielokrotnie nękany przez Służbę Bezpieczeństwa” – czytamy na profilu premiera na Facebooku. Wpis ten został już skasowany.
Kim jest ksiądz Stanisław Małkowski
Stanisław Olaf Małkowski urodził się 29 lipca 1944 r. w Woli Korytnickiej k. Węgrowa. Był absolwentem Wydziału Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego i Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie, do którego wstąpił w 1970 r. Cztery lata później przyjął święcenia kapłańskie z rąk biskupa pomocniczego warszawskiego Zbigniewa Kraszewskiego.
W latach 1974–1975 był wikariuszem w parafii św. Jozafata w Warszawie, a od 1975 do 1976 rezydentem w parafii Bożego Ciała na Kamionku. Następnie przez krótki okres był duszpasterzem w Skierniewicach, Ząbkach, Prudniku i Poznaniu. W latach 1979–1991 był duszpasterzem dzieci niepełnosprawnych w Ruchu Wiara i Światło.
Od lat 60. XX wieku był zaangażowany w działalność opozycyjną. Jako student Uniwersytetu Warszawskiego brał udział w strajkach w marcu 1968 r., za co został czasowo relegowany z uniwersytetu.
Jako kleryk poznał w seminarium duchownym ks. Jerzego Popiełuszkę, z którym się zaprzyjaźnił, a następnie został jego współpracownikiem. Pomagał mu w duszpasterstwie prowadzonym przy kościołach św. Anny i Res Sacra Miser na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Od 1982 r. wraz z ks. Popiełuszką odprawiał msze św. w intencji ojczyzny, które gromadziły tłumy wiernych w kościele św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu.