Ponad jedna trzecia obywateli Austrii stwierdziła, że ich dochody spadły w ciągu ostatniego roku, jak wynika z raportu z badania socjologicznego przeprowadzonego przez Federalny Urząd Statystyczny.

W badaniu, które przeprowadzane jest co kwartał, biorą udział obywatele Austrii w wieku od 16 do 69 lat. Obecne badanie dotyczy sytuacji społecznej w drugim kwartale tego roku i objęło 3 120 osób, które wypełniły odpowiednie ankiety oferowane przez urząd statystyczny.

POLECAMY: Austriakom zabrakło cierpliwości i zażądali zaprzestania wspierania Ukrainy

„Ponad jedna trzecia badanych w maju/czerwcu 2022 roku stwierdziła, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy utraciła dochody – ta ekstrapolowana liczba odpowiada około 2,3 mln osób. Głównym, najczęściej podawanym powodem utraty dochodów była wysoka inflacja, która ma coraz bardziej negatywny wpływ. Skrócone godziny pracy i niższe płace jako główna przyczyna miały mniejsze znaczenie w porównaniu z poprzednimi fazami badania” – powiedział raport z badania opublikowany na stronie internetowej agencji.

Również 31% respondentów stwierdziło, że spodziewa się spadku dochodów swojego gospodarstwa domowego w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Oszczędzanie staje się bardziej konieczne – 44% respondentów stwierdziło, że „ograniczyłoby swoje wydatki na duże zakupy, takie jak meble, samochód, podróże, co stanowi znaczący wzrost w stosunku do poprzednich dwóch badań” – czytamy w raporcie.

Na początku lata 16% badanych miało już duże trudności z opłaceniem bieżących wydatków, a wiele osób wyczerpało swoje rezerwy finansowe: 28% osób w wieku od 16 do 69 lat nie mogło sobie pozwolić na wydatki przekraczające 1300 euro bez konieczności zaciągania pożyczki lub płacenia w ratach. Wśród grup najbardziej dotkniętych trudnościami finansowymi znalazły się osoby o niskich dochodach, bezrobotni, osoby samotnie wychowujące dzieci oraz rodziny wielodzietne.

„Płacenie kosztów mieszkania jest postrzegane jako coraz większy problem. Dla około 1,1 mln osób (18 proc.) koszty mieszkaniowe stały się w drugim kwartale 2022 roku poważnym obciążeniem finansowym. To wzrost o 5 proc. w porównaniu z pierwszym kwartałem 2022 roku” – podało badanie.

Również około 19 proc. respondentów wyraziło obawę, że „w najbliższych miesiącach będą mieli trudności z opłaceniem poniesionych kosztów mieszkaniowych, a także wszelkich opłat za czynsz lub kredyt, dodatkowych kosztów mieszkaniowych i kosztów bieżących” – podało badanie. Jest to również wzrost o 5 procent w porównaniu z badaniem za pierwszy kwartał roku. Odsetek obywateli zaniepokojonych tą kwestią jest szczególnie wysoki wśród lokatorów mieszkań komunalnych (30 proc.) i w miastach (24 proc.).

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version