Wysoki rangą izraelski urzędnik ujawnił 12 października New York Times (NYT), że Tel Awiw dostarcza Ukrainie „podstawowych informacji wywiadowczych” na temat irańskich dronów używanych przez Rosję na polu bitwy .

Nienazwany urzędnik ujawnił również, że prywatna izraelska firma dostarczała Ukrainie zdjęcia satelitarne pozycji rosyjskich wojsk. We wrześniu zachodnie media doniosły, że Kijów poprosił Izrael o udostępnienie informacji wywiadowczych na temat „wspierania”, jakiego Iran udziela Rosji. „Izraelczycy dali nam trochę informacji wywiadowczych, ale potrzebujemy znacznie więcej” – powiedział wysoki rangą ukraiński urzędnik, który rozmawiał z Axiosem.

Hebrajskie media ujawniły wcześniej, że izraelski wykonawca obrony dostarcza systemy przeciwdronowe dla ukraińskiego wojska za pośrednictwem Polski, w celu obejścia oficjalnego stanowiska Izraela, by nie sprzedawać Kijowowi zaawansowanej broni.

Nieoficjalna sprzedaż jest prawdopodobnie prowizorycznym środkiem, który ma zrekompensować odmowę izraelskich urzędników sprzedaży Ukrainie ich systemu obrony przeciwrakietowej Iron Dome , rzekomo w celu utrzymania strategicznych relacji z Rosją w Syrii.

W środę izraelskie ministerstwa obrony i spraw zagranicznych odmówiły komentarza na temat długotrwałych próśb rządu w Kijowie i jego zachodnich zwolenników o nabycie systemu Żelaznej Kopuły, w tym próśb wystosowanych po rosyjskim ostrzale rakietowym w tym tygodniu .

„Izrael ma duże doświadczenie z obroną powietrzną i Żelazną Kopułą, a my potrzebujemy dokładnie tego samego systemu w naszym mieście” – powiedział burmistrz Kijowa Witalij Kliczko w wywiadzie 11 października. „Długo o tym rozmawialiśmy. Te rozmowy nie zakończyły się sukcesem – dodał.

Niechęć Tel Awiwu do pomocy swojemu sponsorowanemu przez USA odpowiednikowi niewiele się zmieniła od wybuchu wojny w lutym, która wywołała gniew ukraińskich urzędników . „Wszyscy wiedzą, że wasze systemy obrony przeciwrakietowej są najlepsze” – powiedział wiosną prezydent Wołodomyr Zełenski, przemawiając w izraelskim parlamencie.

Przez lustro
„Nie wiem, co stało się z Izraelem” – powiedział 23 września w wywiadzie dla francuskiego kanału TV5. „Jestem w szoku, ponieważ nie rozumiem, dlaczego nie mogli zapewnić nam obrony przeciwlotniczej”.

Ale podczas gdy nieoficjalne raporty przypisują odmowę Izraela brakowi zapasów i niedoskonałościom systemu przeciwko pociskom dalekiego zasięgu, analitycy zgadzają się, że Izrael nie może uzbroić Ukrainy bezpośrednio bez zerwania współpracy z Rosją w Syrii.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomia, finanse oraz OSINT z ponad 20-letnim doświadczeniem. Autor publikacji w czołowych międzynarodowych mediach, zaangażowany w globalne projekty dziennikarskie.

Napisz Komentarz

Exit mobile version