Prezydent Ugandy Yoweri Kaguta Museveni, ogłosił w sobotę trzytygodniowy lockdown dla dwóch okręgów, będących epicentrum eboli, której pierwszy przypadek stwierdzono 20 września.

Jak powiedział w przemówieniu telewizyjnym Yoweri Museveni, wdrożenie lockdownu oznacza zawieszenie wszelkiego ruchu do i z dystryktów Mubende i Kassanda. Wyjątkowi podlegają ciężarówki przewożące produkty pierwszej potrzeby.

Przez 21 dni zamknięte pozostają miejsca rozrywki, bary,  puby, a także miejsca kultu. Pochówki zmarłych mają być nadzorowane przez pracowników służby zdrowia.

Museveni nakazał też tradycyjnym uzdrowicielom zaprzestania praktyk znachorskich. Policja ma nakaz aresztowania każdego podejrzanego o zarażenie się wirusem, kto odmawia izolacji.

Na terenie dystryktów wprowadzona zostanie również godzina policyjna. Zamknięte zostały miejsca kultu, bary, sale gimnastyczne, sauny i inne miejsca rozrywki. Otwarte pozostaną jednak szkoły – przekazało CNN.

Biorąc pod uwagę powagę problemu, chęć zapobieżenia dalszego rozprzestrzeniania się wirusa oraz ochrony życia ludzkiego, rząd podejmuje dodatkowe środki, które wymagają działań od nas wszystkich – powiedział Museveni.

Sudański szczep eboli, dla którego nie ma sprawdzonej szczepionki, obecny jest w kraju, w którym mieszka 45 milionów ludzi.

Ebola, objawia się wirusową gorączką krwotoczną, może być początkowo trudna do wykrycia, ponieważ gorączka jest również objawem malarii.

Ebola rozprzestrzenia się poprzez kontakt z płynami ustrojowymi zarażonej osoby lub skażonymi materiałami.

Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega

Pod koniec września Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oceniła, że ognisko chorobowe stwarza „wysokie ryzyko” na poziomie krajowym i nie można wykluczyć rozprzestrzenienia się wirusa na sąsiednie państwa.

„Nie można wykluczyć ryzyka rozprzestrzeniania się choroby na skalę międzynarodową ze względu na aktywny transgraniczny ruch ludności” – podkreślono.

WHO ocenia ryzyko jako „niskie” na poziomie globalnym, ale odradza wszelkie podróże do i z Ugandy.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

Napisz Komentarz

Exit mobile version