Kopalnia Budryk w Ornontowicach, która w połowie sierpnia na niewielką skalę rozpoczęła sprzedaż węgla opałowego dla gospodarstw domowych, od poniedziałku zmniejszyła limit sprzedaży opału z 3 do 2 ton na jednego nabywcę.

„Wprowadzona zmiana ma usprawnić proces sprzedaży oraz zagwarantować zakup węgla dla większej liczby osób. Wprowadzona zmiana dotyczy również tych odbiorców, którzy numerki (kolejkowe – PAP) otrzymali już wcześniej” – przekazał w poniedziałek PAP rzecznik JSW Tomasz Siemieniec.

Co ważne, wprowadzone zmiany dotyczą także tych, którzy już czekają na odbiór węgla w kolejce.

Kilka tygodni temu w kopalni rozpoczęto wydawanie specjalnych numerów kolejkowych. Chodziło o to, aby węgiel odbierać w oznaczonym dniu. 

Już wtedy czekających było tak dużo, że plan odbioru ustalony był do grudnia. Dlatego wydawanie numerków wstrzymano do czasu rozładowania kolejki.

Spółka nie prowadzi sprzedaży przez internet. W kopalni każdego dnia sprzedaje się około 170 ton węgla.

Wcześniej JSW, wyspecjalizowana w węglu koksowym dla przemysłu stalowego, nie prowadziła indywidualnej sprzedaży węgla opałowego. Jej rozpoczęcie w kopalni Budryk ma wesprzeć odbiorców ogrzewających swoje domy tym paliwem w sytuacji braków węgla na rynku.

„Warunki załadunku węgla dla wszystkich, którzy wcześniej otrzymali numerki pozostają bez zmian – z tą różnicą – że kupujący będzie mógł nabyć dwie tony węgla. Zakupu dokonuje się bezpośrednio w kopalni Budryk w Ornontowicach. Kierowca, którego dane zostały podane przy wcześniejszej rejestracji przyjeżdża po węgiel w umówionym terminie. Załadowany samochód wjeżdża na wagę, gdzie wydawane są dokumenty i przechodzi się do płatności. Można jej dokonać gotówką lub za pomocą tzw. szybkiego przelewu. To ostatni etap związany z zakupem węgla” – zaznaczyła spółka.

JSW zajmuje się przede wszystkim produkcją węgla koksowego stosowanego w produkcji stali. Jednak mając świadomość sytuacji na rynku węgla energetycznego, zarząd spółki postanowił w ramach wsparcia klientów indywidualnych – uruchomić produkcję węgla sortyment orzech, którego dzienna produkcja wynosi do 180 t. JSW nie produkuje i nie prowadzi sprzedaży węgla w sortymencie ekogroszek.

Sprzedawany jest tylko węgiel w sortymencie orzech. Jak podkreślono, ma on niską zawartość popiołu i siarki, lecz dużą spiekalności, co wyklucza jego zastosowanie jako paliwa zamiennego w stosunku do ekogroszków.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

Napisz Komentarz

Exit mobile version