Operatorzy dalekomorskiego drona norweskiej firmy Blueye Robotics wykonali zdjęcia jednego z pęknięć gazociągu Nord Stream-1 na dnie Bałtyku. Zdjęcie zostało opublikowane przez firmę  Expressen.

Zdjęcia zostały wykonane na głębokości 75-76 metrów. Podwodna kamera zarejestrowała uszkodzenie rury, która została rozerwana podczas rzekomego sabotażu.

Pierwsze wnioski szwedzkiej inspekcji przeprowadzonej w miejscu przebicia rurociągu Nord Stream  wzmocniły wersję sabotażu.  Szwecja wcześniej odmówiła udostępnienia Rosji wyników swojego śledztwa.

Niemiecka policja i wojsko wysłały w zeszłym tygodniu na miejsce katastrofy dwie łodzie wojskowe. Tam też został zwodowany podwodny dron Sea Cat.

Jak podają niemieckie środki masowego przekazu, na zdjęciach widać  otwór o średnicy ośmiu metrów. Śledczy uważają, że mogło to wynikać tylko z użycia materiałów wybuchowych.

Uszkodzenie gazociągów Nord Stream

26 września w rurociągach Nord Stream 1 i Nord Stream 2 stwierdzono gwałtowny spadek ciśnienia i wyciek gazu. Incydent został rozpoznany przez myśliwiec F-16 duńskich sił powietrznych. Władze w Kopenhadze odkryły łącznie trzy nieszczelności w gazociągach. Duński urząd ds. energii potwierdził, że są to dwa wycieki z NS1 na północny wschód od Bornholmu i jeden z NS2 na południowy wschód od tej wyspy.

W czwartek 13 października niemiecka policja federalna poinformowała o zakończeniu dochodzenia w sprawie gazociągu Nord Stream. Miejsce uszkodzone przez prawdopodobne wybuchy, znajdujące się na głębokości prawie 70 metrów, zbadano dzięki pomocy okrętów i dronu marynarki wojennej. Zdjęcia rurociągu zostaną teraz poddane analizie ekspertów.

Również polska Prokuratura Krajowa prowadzi dochodzenie w sprawie uszkodzeń Nord Stream i wycieków gazu na dnie Morza Bałtyckiego. Śledczy argumentują, że zdarzenia miały miejsce na wodach wyłącznych stref ekonomicznych Szwecji i Danii, jednak ich skutki mogą rozciągać się zarówno na polski obszar morski, jak i na tereny przybrzeżne.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

Jeden komentarz

Napisz Komentarz

Exit mobile version