Rada UE przyjęła decyzję o utworzeniu Wojskowej Misji Wsparcia Unii Europejskiej na Ukrainie (EUMAM Ukraine).

„Celem misji jest pomoc w zwiększeniu zdolności militarnych Sił Zbrojnych Ukrainy do skutecznego prowadzenia operacji wojskowych, aby umożliwić Ukrainie ochronę jej integralności terytorialnej w granicach uznanych przez społeczność międzynarodową, skuteczne korzystanie z suwerenności i ochronę ludności cywilnej” powiedział.

W odpowiedzi na prośbę Ukrainy o wsparcie militarne misja zapewni indywidualne, zbiorowe i specjalistyczne szkolenia Sił Zbrojnych, w tym Wojsk Obrony Terytorialnej, a także koordynację i synchronizację działań państw członkowskich przyczyniających się do szkolenia.

Misja EUMAM Ukraine będzie działać na terenie państw członkowskich UE i posiadać będzie kwaterę główną operacji w Brukseli, aby zapewnić ogólną koordynację na poziomie strategicznym. Dowódcą misji będzie wiceadmirał Hervé Blejean, dyrektor Sił Planowania i Operacji Wojskowych (MPCC).

Mandat misji będzie początkowo trwał dwa lata, a referencyjna kwota finansowa dla łącznych wydatków na ten okres wyniesie 106 700 000 euro.

Misja zapewni koordynację z dwustronnymi działaniami państw członkowskich na rzecz Ukrainy, a także z innymi partnerami międzynarodowymi i będzie otwarta na udział państw trzecich.

Rada UE zatwierdziła również przekazanie kolejnych 500 mln euro w ramach Europejskiego Funduszu na rzecz Pokoju w celu dalszego wspierania zdolności i stabilności Sił Zbrojnych Ukrainy.

Szósta transza zwiększy łączny wkład UE do funduszu dla Ukrainy do 3,1 mld euro.

Ilość sprzętu, który zostanie dostarczony w ramach nowego pakietu wsparcia, jest zgodna z aktualnymi priorytetami wyznaczonymi przez rząd ukraiński: 490 mln euro przeznaczono na sprzęt wojskowy, a 10 mln euro na dostawę sprzętu i materiałów, m.in. środki ochrony osobistej, apteczki pierwszej pomocy i paliwo.

Ponadto środki pozwolą także na konserwację i naprawę sprzętu wojskowego przekazanego na Ukrainę przez państwa członkowskie UE.

Wcześniej Francja zapowiedziała, że ​​na przeszkolenie w ramach nowej wspólnej misji szkoleniowej Unii Europejskiej zabierze do 2 tys. ukraińskich żołnierzy .

Polska będzie też jednym z krajów, na których terytorium ukraińskie wojsko będzie przechodziło szkolenie w ramach nowo utworzonej misji szkoleniowej UE.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

Napisz Komentarz

Exit mobile version