NATO prowadzi politykę otwartych drzwi, m.in. w sprawie członkostwa Ukrainy, ale warunkiem rozpatrzenia tej kwestii jest zwycięstwo naszego kraju w walce z rosyjską agresją.

O tym powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg podczas wirtualnego przemówienia na berlińskim Forum Polityki Zagranicznej.

„Zgadzam się z uzgodnionym stanowiskiem, że drzwi NATO pozostają otwarte, a Ukraina stanie się w przyszłości członkiem Sojuszu. Ale teraz krótkoterminowym priorytetem jest pomoc Ukrainie w uzyskaniu większej przewagi na polu bitwy i zakończenie tej wojny w taki sposób, aby Ukraina pozostała niepodległym i suwerennym państwem w Europie. Jest to warunek wstępny każdej dyskusji o członkostwie” – podkreślił Stoltenberg.

Zaznaczył, że stanowisko NATO nie zmieniło się od szczytu w Bukareszcie w 2008 roku. A drzwi Sojuszu są otwarte, co pokazał przez ostatnie lata na przykładach Macedonii Północnej i Czarnogóry, a już w tym roku – Finlandii i Szwecji.

„Stwierdziliśmy też stanowczo, że każde państwo może wybrać własną drogę i dotyczy to również Ukrainy. Ostatecznie decyzja o członkostwie będzie należała do Ukrainy i jej 30 sojuszników. Rosja nie ma w tym nic do powiedzenia. Naszym głównym celem w tej chwili jest pomoc Ukrainie w wygraniu tej wojny – powiedział szef Sojuszu.

Odpowiadając na pytanie moderatora o możliwość przyspieszonej drogi Ukrainy do członkostwa, jak to miało miejsce w przypadku Finlandii i Szwecji, Stoltenberg zauważył, że nasz kraj jest obecnie w stanie wojny, a to jest duża różnica.

„Finlandia i Szwecja są wieloletnimi partnerami NATO , panuje konsensus wśród sojuszników co do ich zaproszenia do pełnego członkostwa, taka decyzja została podjęta podczas szczytu w Madrycie. Jeśli chodzi o Ukrainę, toczy się tam wojna, a teraz najwyższym priorytetem jest udzielenie jej pomocy wojskowej, którą robimy jako sojusznicy i partnerzy. Ta pomoc wojskowa jest bezprecedensowa” – zauważył sekretarz generalny NATO.

Jak informowaliśmy, od początku rosyjskiej inwazji sojusznicy NATO zaczęli udzielać Ukrainie skutecznej pomocy wojskowej, w tym bezpośrednich dostaw broni na zasadzie dwustronnej. Sojusz koncentrował się na dostarczaniu Ukrainie nieśmiercionośnego sprzętu wojskowego, w tym paliwa, środków ochrony osobistej, sprzętu medycznego, sprzętu antydronowego i innych.

Pod auspicjami USA odbyło się już sześć spotkań Grupy Kontaktowej ds. Ukrainy w formacie Rammstein z udziałem ponad 50 członków NATO i krajów partnerskich, które koordynują dostawy broni i sprzętu wojskowego na wniosek nasz stan.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomia, finanse oraz OSINT z ponad 20-letnim doświadczeniem. Autor publikacji w czołowych międzynarodowych mediach, zaangażowany w globalne projekty dziennikarskie.

Napisz Komentarz

Exit mobile version