Główny Urząd Statystyczny opublikował nowe dane o zatrudnieniu, wynagrodzeniach oraz produkcji przemysłowej. Zatrudnienie i przeciętne wynagrodzenie wzrosło w stosunku do ubiegłego roku.

Z nowych danych dot. wynagrodzeń, zatrudnienia i produkcji przemysłowej opublikowanych przez GUS wynika, że we wrześniu przeciętne zatrudnienie w przedsiębiorstwach (w porównaniu z analogicznym okresem ub.r.) było wyższe o 2,3 proc. W stosunku do poprzedniego miesiąca zatrudnienie zmniejszyło się o 0,1 procent. Z kolei przeciętne miesięczne wynagrodzenie we wrześniu było wyższe o 14,5 proc. niż przed rokiem i wyniosło blisko 6 700 zł brutto.

POLECAMY: Polacy zmuszenie do korzystania z oszczędności, aby sfinansować podstawowe potrzeby

Ekonomista, prezes Instytutu Myśli Schumana prof. Zbigniew Krysiak wskazał, że są to bardzo dobre dane. Pomimo wysokiej inflacji, która po skorygowanych przez UE wskaźnikach wynosi ponad 15 proc., napawają one optymizmem.

– Wzrost płac to niejako kompensuje. Średnio oczywiście, bo to nie jest tak, że mówimy o średniej w przemyśle. Średnia zawsze oznacza to, że są obszary i sektory, gdzie ten wzrost był wyższy (czyli mógł być nawet o 18 proc., powyżej inflacji), a mógł być w wielu przypadkach niższy. Lekko powyżej 15 proc. naszej inflacji to jest dużo mniej niż – co wynika z porównania unijnego – inflacja w Holandii, bo w Holandii (…) jest powyżej 17 procent – mówił prof. Zbigniew Krysiak.

Z danych GUS wynika też, że we wrześniu wzrosły ceny produkcji przemysłowej. W ujęciu rocznym wzrosły one o 24,6 proc., a w ujęciu miesięcznym o 0,2 proc. Z kolei produkcja przemysłowa wzrosła o 9,8 proc. rok do roku; tyle samo w ujęciu miesięcznym.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version