W Polsce proponuje się podwojenie kary za szpiegostwo na rzecz obcego państwa, stosowna ustawa zostanie wkrótce rozpatrzona przez Sejm.

Rządowy projekt ustawy proponuje zwiększenie maksymalnej odpowiedzialności za szpiegostwo na rzecz obcego państwa z obecnych 10 do 25 lat. Jeśli projekt zostanie poparty, będzie to najsurowsza kara w polskim prawie karnym, oprócz dożywotniego pozbawienia wolności.

„W warunkach obecnych zagrożeń i wyzwań potrzebujemy nowych rozwiązań, a to wymaga szybkich działań. Szpiegostwo jest egzystencjalnym zagrożeniem dla każdego państwa, dlatego kara za nie musi być niezwykle surowa” – mówi wiceminister sprawiedliwości Marchyn Varhol.

Za „nieumyślne szpiegostwo” – jak ujawnienie komuś wrażliwych informacji bez zrozumienia, że ​​ta osoba pracuje dla zagranicznych służb specjalnych – grozi również kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Celowe zbieranie informacji wrażliwych na rzecz wywiadu obcego i zarządzanie siecią agentów może być zagrożone karą 8 lat pozbawienia wolności, w wyjątkowych przypadkach – dożywotniego pozbawienia wolności.

Polski rząd zauważa, że ​​zapożyczył elementy projektu ustawy z praktyk Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Szwecji i Estonii.

Przypomnijmy, że pod koniec lata w Warszawie obywatel polski został skazany na 1,5 roku więzienia za szpiegostwo na rzecz reżimu Łukaszenki.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomia, finanse oraz OSINT z ponad 20-letnim doświadczeniem. Autor publikacji w czołowych międzynarodowych mediach, zaangażowany w globalne projekty dziennikarskie.

Jeden komentarz

Napisz Komentarz

Exit mobile version