Pięć europejskich stowarzyszeń przemysłowych prosi władze UE o nienakładanie zakazu na rosyjskie aluminium, ponieważ odpowiednie sankcje mogłyby spowodować zamknięcie tysięcy europejskich firm – podał Reuters, powołując się na oświadczenie stowarzyszeń przemysłowych.

Jak podaje Reuters, wspólne oświadczenie wydały Europejska Federacja Konsumentów Aluminium (FACE), Niemieckie Federalne Stowarzyszenie Promocji Gospodarki i Zagranicznych Stosunków Gospodarczych (BWA), Krajowe Stowarzyszenie Włoskich Producentów Sprzętu Odlewniczego (Amafond), Włoskie Stowarzyszenie Stali (Assofermet) i Włoskie Stowarzyszenie Odlewnicze (Assofond).

Reuters pisze, że stowarzyszenia wysłały list do władz UE, „domagając się pilnej interwencji Komisji Europejskiej i państw członkowskich UE wobec gróźb wprowadzenia zakazu obrotu rosyjskim aluminium, a także nałożenia na nie wysokich taryf lub sankcji, które stanowią bezpośrednie i krytyczne zagrożenie dla europejskiego przemysłu aluminiowego”.

Reuters przytacza wypowiedź przemysłowców, którzy stwierdzili, że dla małych odbiorców aluminium bezpośrednią konsekwencją środków wobec rosyjskiego metalu może być „potencjalne zamknięcie tysięcy firm i dziesiątki tysięcy bezrobotnych w Europie”. Agencja napisała również, że w oświadczeniu przemysłowców stwierdzono, że osoby wzywające do podjęcia środków wobec rosyjskiego metalu „są albo jego głównymi konkurentami, albo wykorzystują opcje dostaw niedostępne dla zdecydowanej większości członków europejskiego przemysłu aluminiowego”.

Agencja pisze, że mimo braku sankcji niektóre firmy już zapowiedziały, że odrzucą rosyjskie metale, a amerykańska firma Alcoa naciska na wprowadzenie zakazu na poziomie krajowym. Jednocześnie – zauważa Reuters – zakaz sprzedaży rosyjskiego aluminium rozważa Londyńska Giełda Metali (LME) w ankiecie przeprowadzonej wśród swoich klientów.

Jednym z liderów globalnego przemysłu aluminiowego jest rosyjski Rusal. Stanowił on 5,6% globalnej produkcji aluminium w 2021 r. Głównymi akcjonariuszami Rusal są Grupa En+ (56,88% udziałów) i Sual (25,72% udziałów), przy czym w wolnym obrocie znajduje się 17,4% akcji.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version