Przygotuj się na mroźną zimę we Francji. Protesty już się rozpoczęły …

Korozja rur, konserwacja i niepokoje pracownicze powodują, że prawie połowa francuskich reaktorów jądrowych jest wyłączona. 

Rezultatem jest  najgorszy kryzys energetyczny we Francji od lat 70-tych .

Dwadzieścia sześć z 56 reaktorów jądrowych we Francji jest wyłączonych z powodu konserwacji lub z powodu korozji rur chłodzących rdzenie reaktorów. Naprawienie korozji trwa dłużej niż oczekiwano w kilku reaktorach, opóźniając ich ponowne uruchomienie nawet o sześć tygodni, zgodnie z dokumentami regulacyjnymi i francuskim dyrektorem jądrowym zaznajomionym z tą sprawą.

Kolejną przeszkodą są niepokoje pracownicze. Uderzenia w 18 reaktorach należących do EDF SA, francuskiego giganta energetycznego, kontrolowanego przez państwo, opóźniły ich ponowne uruchomienie o kilka tygodni, grożąc, że rząd planuje przywrócić wszystkie z nich do końca zimy. Liderzy EDF i związkowi poinformowali, że w piątek osiągnęli porozumienie w sprawie podwyżek płac, kończąc strajki.

EDF, największy na świecie właściciel elektrowni jądrowych, jest jedną z najważniejszych firm energetycznych Europy Zachodniej. Jej flota reaktorów zwykle eksportuje duże ilości taniej energii jądrowej do krajów sąsiednich, co pomaga ustabilizować ceny w całym regionie.

Sytuacja zmieniła się drastycznie w tym roku, kiedy Francja z jednego z największych eksporterów energii elektrycznej w Europie stała się importerem netto z powodu awarii reaktorów. Gwałtowne przerwy w dostawie prądu zaniepokoiły urzędników, że we Francji i w całym regionie może zabraknąć energii elektrycznej zimą, gdy zapotrzebowanie na energię w Europie osiągnie szczyt.

Awarie zmusiły EDF do poniesienia ogromnych strat, ponieważ firma była zmuszona kupować energię zastępczą na europejskim rynku hurtowym, gdzie ceny poszybowały w górę, aby sprzedawać ją klientom detalicznym po znacznie niższych cenach.

Związki zawodowe wzywają do strajku generalnego

Protesty we Francji, Włoszech Holandia

Zirytowani rolnicy wyrzucają Merde

Protesty we Francji, Serbii, Niemczech, Włoszech i Hiszpanii

Sprawdź tę linię ludzi we Francji

W proteście we Francji wzięło udział 140 000 osób. Pojawiły się apele do Francji o wycofanie się z NATO. Lewicowcy i związki zawodowe zorganizowali protesty przeciwko rosnącym kosztom życia, inflacji UE NATO.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomia, finanse oraz OSINT z ponad 20-letnim doświadczeniem. Autor publikacji w czołowych międzynarodowych mediach, zaangażowany w globalne projekty dziennikarskie.

Napisz Komentarz

Exit mobile version