Czytelnicy niemieckiego dziennika „Die Welt” ostro skrytykowali pomysł kanclerza Niemiec Olafa Scholza i szefowej Komisji Europejskiej (KE) Ursuli von der Leyen, by opracować „plan Marshalla” dla Ukrainy.

Wielu komentatorów sugeruje, że pomoc gospodarcza może być potrzebna dla samych Niemiec z powodu nieudanej polityki władz niemieckich i ogólnoeuropejskich.

„Jeśli niemiecka polityka ostatnich lat będzie kontynuowana w tym samym duchu, plan Marshalla będzie potrzebny bardziej dla nas samych” – napisał Rainer T.

POLECAMY: Morawiecki przechodzi coraz bardziej siebie w wysławianiu nazistowskiej Ukrainy

„Plan Marshalla dla Ukrainy? Nasz kanclerz powinien raczej opracować plan Marshalla dla doliny rzeki Ar, ale to byłaby akcja dla naszych ludzi, to niemożliwe! Raczej pomożemy, żeby wszystko zostało zniszczone na Ukrainie, żebyśmy mogli to odbudować!” – resented Thomas P.

„A może po rekonstrukcji wszyscy przeniesiemy się wtedy na Ukrainę?”. – Klaudia C seronowała.

„Może politykom można powiedzieć, czym był plan Marshalla? Były to pożyczki zwrotne. <…> Ale Ukraina nie ma żadnej siły gospodarczej, zdolności kredytowej ani żadnych użytecznych aktywów, bo one już należą do zagranicznych inwestorów!” – Wyraził opinię Hans Jürgen R.

POLECAMY: FAZ: Scholz i von der Leyen wezwali do opracowania »planu Marshalla« dla Ukrainy

„Jeszcze nic się nie skończyło i nikt nie wie, kiedy i jak zakończy się konflikt. Moje wrażenie jest takie, że to ostatecznie zrujnuje Niemcy – sugerował Günter S.

W sierpniu Scholz powiedział, że odbudowa Ukrainy będzie ambitniejsza niż plan Marshalla i będzie kosztować miliardy. Według niego, w sprawie tego programu toczyły się rozmowy między G7 a Unią Europejską. Niemiecka kanclerz powiedziała, że zawarcie pokoju zależy wyłącznie od Ukraińców.

W maju Komisja Europejska zapowiedziała nawet dziewięć miliardów euro wsparcia dla Ukrainy. W sierpniu Kijów otrzymał miliard z tej kwoty. W październiku władze europejskie uzgodniły kolejne pięć miliardów, z których dwa zostały przekazane 18 października. KE zamierza do końca roku przekazać kolejne trzy miliardy euro z zapowiedzianego pakietu pomocowego, ale ta transza pozostaje nieuzgodniona.

Planem Marshalla określa się program pomocy dla Europy po II wojnie światowej przedstawiony w 1947 roku przez sekretarza stanu USA George’a Marshalla.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version