Unia Europejska wezwała Rosję do ponownego rozważenia decyzji o zawieszeniu udziału w „porozumieniu żywnościowym” – poinformował szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.

Rosja w sobotę 29.10.2022 roku poinformowała, że zawiesza udział w wycofywaniu produktów z ukraińskich portów z powodu ataku terrorystycznego na wodach Sewastopola. We wczesnych godzinach 29 października Kijów zaatakował okręty Floty Czarnomorskiej i jednostki cywilne na zewnętrznych i wewnętrznych drogach punktu bazowania w Sewastopolu. Zaatakowane statki i infrastruktura służyły do obsługi humanitarnego szlaku eksportu produktów rolnych z Ukrainy.

„UE wzywa Rosję do cofnięcia swojej decyzji” – napisał Borrell na swojej stronie na Twitterze.

22 lipca w Stambule podpisano wielostronne porozumienia o zniesieniu ograniczeń w rosyjskim eksporcie i pomocy Rosji w eksporcie ukraińskiego zboża. Umowa, którą podpisali przedstawiciele Rosji, Turcji, Ukrainy i ONZ, przewiduje eksport zboża, żywności i nawozów przez Morze Czarne z trzech portów, w tym z Odessy.

Rosyjski przywódca Władimir Putin zwrócił na początku września uwagę, że Zachód eksportuje większość ukraińskiego zboża do własnych państw, a nie do potrzebujących krajów Afryki. Jego zdaniem warto rozmawiać o ograniczeniach na tej trasie z prezydentem Turcji. Stały przedstawiciel Rosji przy ONZ, Wasilij Nebenzia, powiedział, że część umowy o żywności, dotycząca eksportu rosyjskiej żywności i nawozów, nie działa.

Szef rosyjskiego resortu rolnictwa Dmitrij Patruszew powiedział w sobotę, że Rosja jest gotowa dostarczyć najbiedniejszym krajom do 500 tys. ton zboża bezpłatnie w ciągu najbliższych czterech miesięcy, a także w pełni zastąpić ukraińskie zboże i zaopatrzyć wszystkie zainteresowane kraje po przystępnych cenach. Minister przypomniał, że w tym roku Rosja zebrała już 150 mln ton zbóż, a potencjał eksportowy obecnego sezonu Ministerstwo szacuje na ponad 50 mln ton.

Rosja, biorąc pod uwagę ogromne zbiory w tym kraju, jest gotowa w pełni zastąpić ukraińskie zboże na rynku światowym – powiedział później wicemarszałek Rady Federacji Konstantin Kosaczew.

Ambasador Rosji w USA Anatolij Antonow powiedział wcześniej, że niesprawiedliwe jest potępianie Rosji za zawieszenie „umowy żywnościowej”, stało się to z powodu lekkomyślnych działań władz Ukrainy.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version