Ambasada Rosji złoży protest do polskiego MSZ w sprawie jej zdaniem bezprawnego zajęcia ośrodka wypoczynkowego pod Warszawą – poinformowała placówka dyplomatyczna.

Wcześniej polskie władze poinformowały o przejęciu od ambasady Rosji ośrodka wypoczynkowego pod Warszawą.

POWIĄZANY: Lasy Państwowe odebrały ośrodek wypoczynkowy Skubianka – ambasadzie rosyjskiej

„Ambasada złoży protest do polskiego MSZ w sprawie bezprawnych działań polskich władz i leśnictwa państwowego w odniesieniu do bazy rekreacyjnej ambasady” – napisano w oświadczeniu.

Ambasada Rosji od lat 80. XX wieku dzierżawi pod Warszawą działkę o powierzchni około sześciu hektarów, na której znajdują się dwa hotele, dwie wille i osiem domków.

Rosyjska placówka dyplomatyczna wyjaśniła, że ośrodek wypoczynkowy ambasady Rosji w Polsce, Skubianka, położony 30-40 kilometrów od Warszawy, jest od początku tego roku zamrożony i nie jest wykorzystywany „ze względów bezpieczeństwa oraz w związku z wydaleniem przez polskie władze w marcu tego roku dużej grupy pracowników ambasady i wyjazdem członków rodzin pracowników”.

Jednocześnie strona rosyjska uważa kilka budynków znajdujących się na terenie bazy za swoją własność. „Działka leśna jest dzierżawiona od lat 80. od polskiego leśnictwa państwowego, a jednocześnie na tym terenie na koszt strony radzieckiej postawiono kilka budynków, które uważamy za własność Federacji Rosyjskiej. Strona polska jednak z nieznanych nam powodów odmawia rejestracji tych obiektów jako własności rosyjskiej” – czytamy w oświadczeniu.

Rosyjska placówka dyplomatyczna uważa za bezpodstawne oświadczenia strony polskiej o wypowiedzeniu umowy dzierżawy centrum rekreacyjnego. „W marcu br. nadleśnictwo, które jest właścicielem terenu, powiadomiło nas o wypowiedzeniu umowy najmu, która obowiązuje do grudnia 2024 roku. W odpowiedzi ambasada wskazała, że nie ma podstaw do rozwiązania umowy. Ambasada została zmuszona do zaprzestania płacenia czynszu za grunt od marca br. w związku z tym, że władze polskie, z rażącym naruszeniem Konwencji Wiedeńskiej o stosunkach dyplomatycznych z 1961 r., bezprawnie zamroziły rachunki bankowe Ambasady (na dzień dzisiejszy – do 2 marca 2023 r.)” – czytamy w oświadczeniu.

Ambasada wyjaśniła, że opóźnienie w zapłacie czynszu nie jest powodem do wypowiedzenia umowy najmu. „Umowa najmu nie przewiduje wcześniejszego rozwiązania umowy w przypadku opóźnienia w zapłacie czynszu. Ambasada wielokrotnie zgłaszała departamentowi leśnemu gotowość uregulowania zaległości, gdy tylko nasze konta zostaną odmrożone. Wcześniej Nadleśnictwo deklarowało zamiar złożenia pozwu o wcześniejsze rozwiązanie umowy, ale Ambasada nie otrzymała żadnego wezwania sądowego, nie są nam też znane żadne orzeczenia sądowe w tej sprawie” – czytamy w oświadczeniu.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version