Parlament Macedonii Północnej uchwalił w środę ustawę zakazującą partiom politycznym i organizacjom kulturalnym używania nazw uznanych za kojarzone z faszyzmem.

Ustawa, za którą głosowało 67 ze 120 członków parlamentu Macedonii Północnej, zabrania używania symboli i nazw osób związanych z faszyzmem lub uważanych za skierowane przeciwko innym religiom lub grupom etnicznym.

Zgodnie z nowymi przepisami organizacje o takich nazwach muszą je zmienić w ciągu trzech miesięcy lub zostać wykluczone z krajowego rejestru, w którym zarejestrowane są osoby prawne z Macedonii Północnej.

Uchwalenie ustawy poprzedziły protesty w związku z otwarciem w Macedonii Północnej bułgarskich organizacji imion kontrowersyjnych postaci historycznych.

Tak więc w październiku w Ochrydzie setki zwolenników sił lewicowych i nacjonalistów protestowało przeciwko etnicznemu bułgarskiemu stowarzyszeniu, które nazwało się na cześć cara Borysa III. Jest postrzegany negatywnie w Macedonii Północnej z powodu jego roli w II wojnie światowej, kiedy Bułgaria sprzymierzyła się z nazistowskimi Niemcami.

Borys III rządził od 1918 roku aż do śmierci w 1943 roku. Podczas II wojny światowej pod jego przywództwem Bułgaria zajęła części sąsiedniej Grecji, Rumunii i dzisiejszej Macedonii Północnej. Podczas gdy ludność żydowska z Macedonii Północnej została wywieziona do obozów koncentracyjnych, Borys III nie pozwolił na deportację bułgarskich Żydów.

Stosunki między Macedonią Północną a sąsiednią Bułgarią są napięte przez różnice historyczne i kulturowe, które doprowadziły do ​​tego, że Sofia zablokowała starania Skopje o przystąpienie do Unii Europejskiej.

Bułgaria oskarża rząd Macedonii Północnej o lekceważenie wspólnych więzi kulturowych i historycznych. Do kluczowych postulatów Sofii należy uznanie, że język Macedonii Północnej wywodzi się z języka bułgarskiego, zmiany w podręcznikach historii oraz uznanie mniejszości bułgarskiej.

Jednocześnie w sierpniu Bułgaria i Macedonia Północna poczyniły postępy w kwestiach historycznych, które są warunkiem przystąpienia do UE .

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

Napisz Komentarz

Exit mobile version