15,5 miliona Polaków wciąż nie zaszczepiło się przeciwko covidowi. A w Polsce zalega ponad 25 milionów dawek szczepionki. Rząd próbuje teraz je komuś wepchnąć. W przeciwnym razie trafią do utylizacji.

W październiku ruszyła kolejna kampania covidowych szczepień. Wirus już jednak tak dobrze się nie sprzedaje, więc media nie trąbią o nim na prawo i lewo.

„Rozumiemy, że możesz mieć wątpliwości przed szczepieniem” – głosiło jedno z haseł kampanii. Wygląda na to, że tych wątpliwości urzędnicy nie rozwiali, bo ani jednej dawki wciąż nie przyjęło 15,5 mln Polaków i nic nie wskazuje na to, by miała się ta statystyka zmienić. Na czwartą dawkę – w porównaniu do poprzednich – także nie ma zbyt wielu chętnych. Przyjęło ją na razie ok. 2,5 mln osób.

  • – Odsprzedajemy nadpodażowe szczepionki przeciw COVID-19. Prowadzone są negocjacje z kilkoma krajami, bo alternatywą jest ich utylizacja. Rząd stara się także za darmo przekazać preparaty biedniejszym państwom – poinformował Waldemar Kraska.
  • – Jeżeli jest jakiś cień nieprawidłowości, to dobrze, że prokuratura europejska zajęła się unijnym zakupem szczepionek przeciw COVID-19. Mam nadzieję, że zostanie to wyjaśnione – oświadczył wiceminister Kraska.
  • We wrześniu opublikowany został raport Europejskiego Trybunału Obrachunkowego, z którego wynika, że Komisja odmówiła ujawnienia szczegółów dotyczących roli von der Leyen w rozmowach w sprawie kontraktu z Pfizerem.
  • Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska pytany był m.in. o to, co dzieje się z nadpodażą niewykorzystanych szczepionek przeciw COVID-19

Co z niewykorzystanymi szczepionkami przeciw COVID-19? MZ prowadzi rozmowy z producentami
Minister zdrowia Adam Niedzielski od miesięcy stara się renegocjować zawarte na początku pandemii kontrakty na zakup szczepionek.

– Rzeczywiście, dostajemy (kupujemy – tłum.) bardzo dużo szczepionek, a data ważności jest ograniczona. Jeżeli szczepionka nie zostanie wykorzystana, musi być zutylizowana. My sobie troszeczkę radzimy w ten sposób, że także odsprzedajemy je krajom, które nie mają zabezpieczonego wolumenu. W tej chwili prowadzone są negocjacje z kilkoma krajami, które chcą je kupić – powiedział.

Kraska pytany był także o to, jak wyglądają negocjacje z firmą Pfizer w kontekście odmówienia przez Niedzielskiego przyjmowania kolejnych zakontraktowanych na początku pandemii dostaw szczepionek, których Polska nie jest w stanie wykorzystać. Niedzielski informował, że spór toczy się o ok. 1,5-2 mld zł.

– Prowadzimy także negocjacje z firmami, które produkują szczepionki, takie rozmowy też ostatnio się odbyły. Są trudne, bo dotyczą dużych pieniędzy – oświadczył wiceminister zdrowia. – Kontrakty zostały zawarte na początku pandemii, wtedy wszystkie kraje liczyły na to, że popularność szczepień będzie większa – dodał.

A jeśli chętni na kupno się nie znajdują, to Polska je oddaje bezpłatnie. – Polska przekazała za darmo już dość duże ilości preparatu, głównie na Ukrainę i np. do Wietnamu, co zdecydowanie poprawiło nasze stosunki gospodarcze z tym krajem – mówi Kraska.

Taką oto „świetną” pozycję wyjściową – dzięki zakupowi milionów niepotrzebnych dawek covidowej szczepionki – w negocjacjach utorowali sobie Niedzielski i spółka. Utopionych pieniędzy polskich podatników raczej nie uda się odzyskać.


AFU astrazeneka Biden COVID dodatek europa francja izrael J&J kijowska propaganda kijowski reżim kijów kreml lega artis legaartis moderna morawiecki NATO niemcy operacja specjalna Pfizer pieniądze PiS policja polska porady prawne prawnik przesiedleńcy putin rosja szczepienia szczepimysię uchodzćy uchodźcy ue Ukraina USA warszawa wielka brytania wojna wojna na ukrainie Wołodymyr Zełenski Zachód Володимир Зеленський Україна

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

Jeden komentarz

Napisz Komentarz

Exit mobile version