Przed siedzibą PGE w Warszawie zebrali się górnicy z Wolnego Związku Zawodowego „Sierpień 80”. Protestują wobec wysokich cen energii i próbują zwrócić uwagę rządzących na przyczyny pogłębiającego się kryzysu energetycznego.

Oficjalnym organizatorem protestu jest Wolny Związek Zawodowy „Sierpień 80”. Natomiast w wydarzeniach biorą udział również osoby niezwiązane z górnictwem. Wszystkich ich łączy sprzeciw wobec rosnących cen za energię. Jednocześnie wskazują, że jedną z przyczyn może być brak inwestycji we własne złoża węgla, a także skupowanie tańszego i gorszego surowca z zagranicy.

Protest górników przed siedzibą PGE. Chcą działań rządu ws. cen energii

Głos w tej sprawie zabrał między innymi prezes Wolnego Związku Zawodowego „Sierpień 80”, Bogusław Ziętek 

Ceny niesamowicie szybko rosną. Dramatycznie pogarszają sytuację społeczeństwa, także polskich firm. Do takich wzrostów cen nie ma podstaw. PGE zarabia miliardy złotych, w tym roku to będzie od 6 do 8 mld czystego zysku, podczas kiedy niektórzy ludzie nie są już w stanie płacić rachunków. Nie ma żadnych podstaw, aby zyski PGE były tak duże, aby oni zarabiali na nieszczęściu i biedzie zwykłych obywateli – mówi prezes Wolnego Związku Zawodowego „Sierpień ’80” Bogusław Ziętek

Jak przekonuje minister klimatu i środowiska, Anna Moskwa, a także premier Mateusz Morawiecki, węgiel do Polski płynie wieloma strumieniami. Jednak Rafał Jedwabny z WZZ „Sierpień 80” zdradza, że węgiel ten w większości nie nadaje się do użycia w domach jednorodzinnych.

Co więcej, to właśnie brak inwestycji we własne surowce ma być przyczyną rosnących cen energii. – Gdybyśmy kilka procent środków wydawanych na import węgla zainwestowali w nasze kopalnie, w ciągu 2-4 lat moglibyśmy odbudować nasze wydobycie. PGG dwa lata temu wydobywała 30 mln ton węgla, obecnie to już tylko 23 mln ton. Przy czym, jak się okazuje, w tym roku nawet tego nie wydobędziemy, może uda się wyprodukować 22-22,5 mln ton. W następnym roku produkcja dalej spadnie. Nie widzimy w tym szaleństwie logiki – stwierdził Rafał Jedwabny. 

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomia, finanse oraz OSINT z ponad 20-letnim doświadczeniem. Autor publikacji w czołowych międzynarodowych mediach, zaangażowany w globalne projekty dziennikarskie.

Napisz Komentarz

Exit mobile version