Austriacki rząd zamierza zakazać używania nowych grzejników na paliwa kopalne od przyszłego roku i do 2025 roku zastąpić bardzo stare grzejniki olejowe i węglowe opcjami przyjaznymi dla klimatu, donosi Euractiv.

Austria, podobnie jak inne kraje UE, dąży do jak najszybszego ograniczenia uzależnienia od rosyjskiego gazu. Rząd twierdzi, że rezygnacja z rosyjskiego gazu powinna nastąpić jednocześnie z przyjęciem opcji energii odnawialnej.  

Przed rosyjską inwazją na Ukrainę Austria otrzymywała z Rosji około 80% zużywanego gazu ziemnego. Według rządu, w sierpniu ta wysoka zależność od rosyjskich przepływów gazu spadła poniżej 50%.   

Zakaz nowych grzejników na paliwa kopalne wymagałby jednak zgody co najmniej dwóch trzecich austriackiego parlamentu, ponieważ projekt ustawy wymagałby zmian w konstytucji, zauważa Nikolaus Kurmayer z Euractiv.

„Rosyjska wojna agresywna przeciwko Ukrainie pokazała, jak wrażliwe jest nasze zaopatrzenie w energię. Odpowiedzią na to może być tylko „pozbądź się rosyjskiego gazu” – powiedziała w środę austriacka minister energetyki i klimatu Leonore Gewessler

Wraz z ustawą o odnawialnych źródłach ciepła (EWG), Austria robi kolejny duży krok na tej ścieżce, dodał Gewessler.

Zgodnie z nową ustawą od 2023 roku grzejniki gazowe nie będą mogły być instalowane w nowych budynkach – powiedział minister, dodając, że do 2040 roku Austria przestawi wszystkie grzejniki w kraju na przyjazne dla klimatu alternatywy, pozbędzie się kotłów olejowych i gazowych oraz przeprowadzki do korzystania z pomp ciepła, centralnego ogrzewania lub peletów.

Austria poprze proponowany program wymiany grzejników, udostępniając około 1,95 miliarda dolarów (2 miliardy euro) do 2026 r., powiedział minister.

Ustawa o odnawialnych źródłach ciepła (Erneuerbaren-Wärme-Gesetz, EWG) mówi, że ogrzewanie paliwami kopalnymi, takimi jak węgiel, olej i gaz, powinno zostać wycofane w Austrii do 2040 roku.

Przedstawiając wstępny projekt ustawy, minister Gewessler powiedział na początku tego roku, że ogrzewanie odpowiada obecnie za około jedną czwartą zużycia gazu w Austrii.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

Napisz Komentarz

Exit mobile version