Rząd chce, by Amerykanie objęli 49 proc. udziałów w pierwszej polskiej siłowni jądrowej; oni oferują 10 proc. plus kredyt.

Jak podaje „Rzeczpospolita”, pojawiły się różnice zdań między Polską a amerykańskim dostawcą technologii Westinghouse co do jego zaangażowania kapitałowego w spółkę mającą budować elektrownię jądrową.

„Oczekiwaliśmy, że Amerykanie obejmą do 49 proc. udziałów w spółce celowej. Amerykanie chcą mieć znacznie mniejszy wkład” – informuje „Rz” źródło zbliżone do rządu. Partner zza oceanu miał zaproponować 10 proc. – donosi dziennik.

Ze strony polskiego rządu akcjonariuszem spółki celowej z przynajmniej 51-proc. udziałem mają być Polskie Elektrownie Jądrowe, których Skarb Państwa jest jedynym właścicielem.

Jak pisze „Rzeczpospolita”, w zamian za niski wkład własny USA proponują zaangażowanie instytucji wspierających inwestycje amerykańskie na rynkach eksportowych: U.S. International Development Finance Corporation (DFC) oraz U.S. EXIM Bank mogłyby zaoferować Polskim Elektrowniom Jądrowym do 17 mld dol. kredytu na preferencyjnych warunkach.

POLECAMY: Polska wybiera amerykańską firmę do budowy pierwszej elektrowni jądrowej

Według gazety, Warszawa nie chce przystać na taką formę zaangażowania, bo mniejszy udział kapitałowy USA oznacza konieczność objęcia większego pakietu udziałów przez stronę polską, która byłaby zmuszona szukać finansowania na znacznie większą kwotę niż planowano.

Na brak porozumienia między stroną polską a amerykańską wskazuje stanowisko Ministerstwa Klimatu i Środowiska, które przyznaje, że ustalenie modelu finansowego i biznesowego elektrowni jądrowej jest przedmiotem prac.

„Decyzja ws. modelu zostanie przyjęta na poziomie Rady Ministrów. Zakłada się utrzymanie dopuszczalnego udziału inwestorów zewnętrznych (poza Skarbem Państwa) na poziomie do 49 proc.” – przekazało biuro prasowe resortu.

Jak podaje dziennik, negocjacje mają się zakończyć na początku 2023 roku. Kolejne dwa etapy finansowania to wybór jego modelu i sposobu kredytowania.

SC

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

4 komentarze

  1. Fajny artykuł. Tylko brakuje w nim najważniejszej informacji, Firma Westinghouse nie wybudowała ostatnio ŻADNEJ elektrowni i w ubiegłym roku ogłosiła upadłość. Czołowymi graczami na tym rynku są Rosjanie; Hindusi; Chińczycy i dopiero na czwartym miejscu Francuzi. Wśród tych producentów powinniśmy wybierać gdyby nie były to decyzje polityczne. Widać wraca stare.

  2. dzis zgrzyty jutro podkulony ogon on

    „Zakłada się utrzymanie dopuszczalnego udziału inwestorów zewnętrznych (poza Skarbem Państwa) na poziomie do 49 proc.” Skoro poza Skarbem państwa, to znaczy, że polski podatnik nie będzie miał podstaw do spłacania „preferencyjnych” lichwiarskich kredytów. Wszystko co robi Morawiecki jest obarczone ryzykiem niegospodarności i sabotażu.

Napisz Komentarz

Exit mobile version