Przedstawiciele Konfederacji Korony Polskiej, partii posła Grzegorza Brauna, oraz jej młodzieżówki złożyli projekt ustawy deklarującej lojalność wobec Rzeczypospolitej Polskiej, zwanej też ustawą antybanderowską, dla mieszkańców Ukrainy w Polsce.

Według dokumentu Ukraińcy muszą powiedzieć, co wiedzą o zbrodniach popełnionych przez UPA na Polakach w czasie II wojny światowej i potępić nielegalną działalność terrorystyczną OUN w Polsce.

POLECAMY: Ukraina dziś oficjalnie świętuje 80 rocznicę powstania nazistowskiej organizacji UPA

– Jako partia propolska postulujemy m.in. zagwarantowanie ustawowej ochrony przed szerzeniem antypolskiej, szowinistycznej ideologii OUN-UPA i kultu zbrodniarzy pokroju Bandery czy Szuchewycza. Odnośnie obywateli Ukrainy i osób deklarujących narodowość ukraińską postulujemy wymóg deklaracji potępienia zbrodniczej tradycji Bandery i OUN-UPA i zobowiązana do niepodejmowania jakichkolwiek działań czy aktywności, promujących te zbrodnicze ideologie pod groźbą kary wydalenia z Polski – zaznaczono podczas konferencji.

Jak podkreślił Braun, Polacy powinni nie tyle prosić Ukraińców o lojalność, co jej żądać.

Zwrócił uwagę na fakt, że polityka historyczna Ukrainy opiera się na gloryfikacji takich osobistości jak Stepan Bandera czy Roman Szuchewycz i zaapelował o postrzeganie tego jako przejawu antypolskich nastrojów.

W ostatnich latach na tle dyskusji o wydarzeniach dotyczących kwestii pamięci historycznej doszło do napięć między Kijowem a Warszawą. Polska potępia stanowisko Ukrainy w sprawie gloryfikacji Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i krytykuje regularne akty wandalizmu wobec polskich miejsc pamięci.

Sejm RP uznał za ludobójstwo masowe mordy Polaków dokonane przez nacjonalistów ukraińskich na Wołyniu, w Galicji Wschodniej i południowo-wschodnich województwach II Rzeczpospolitej w latach 1939-1945. Rada Najwyższa Ukrainy przyjęła oświadczenie potępiające decyzję polskiego Sejmu o uznaniu rzezi wołyńskiej za ludobójstwo.

https://legaartis.pl/blog/wp-content/uploads/2022/11/Facebook-video-95.mp4

UPA powstała w październiku 1942 roku. Działała głównie na terenie zachodniej Ukrainy i walczyła z Sowietami, kolaborując z nazistami. W maju 2015 roku były prezydent Ukrainy Petro Poroszenko nadał OUN-UPA status „bojowników o niepodległość Ukrainy”, a jej członkom prawo do gwarancji socjalnych.film

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version